Budowa i powstanie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie zwyciężyło w kategorii Wydarzenie Gospodarcze 2015 roku. Nagrodę odebrał prezes RZZO Andrzej Strykowski.

gospo

Nominowani w kategorii: WYDARZENIE GOSPODARCZE 2015 ROKU

1. Koncern Mahle kupuje ostrowski oddział Delphi 

W zeszłym roku niemiecki koncern Mahle kupił za 727 mln dolarów od koncernu Delphi Automotive dział Thermal zajmujący się produkcją wymienników ciepła. Oznacza to przejęcie również zakładu w Ostrowie Wielkopolskim. MAHLE jest światowym liderem wymienników ciepła w branży motoryzacyjnej. Dział Delphi Thermal osiągnął w 2014 r. przychody na poziomie 1,6 mld USD, zatrudniając około 7500 pracowników w 13 zakładach na świecie. W Ostrowie wytwarzane są: moduły chłodzenia silnika, moduły klimatyzacji, chłodnice, grzejniki, skraplacze, chłodnice powietrza doładowanego oraz parowniki.

2. Budowa i powstanie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów

W ostatnich dniach grudnia dobiegła końca budowa Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim. Instalacja w Ostrowie Wielkopolskim będzie drugą Regionalną Instalacją do Przerobu Odpadów Komunalnych (tak zwanym RIPOK-iem) dla obsługi południa Wielkopolski – a dokładniej dla 22 gmin z powiatów: ostrowskiego, krotoszyńskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego oraz milickiego. Całkowita wartość projektu to prawie ponad 36 mln zł z czego prawie 11 mln pochodzi ze środków unijnego Funduszu Spójności, a 18 mln z pożyczki uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Pozostała kwota to kredyt bankowy oraz środki własne spółki. Plany i pierwsze prace dokumentacyjne dotyczące powstania RZZO w Ostrowie sięgają 2009 roku.
3. Kontynuacja budowy II etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego

Realizowany od października 2014 II etap obwodnicy Ostrowa Wlkp. jest kontynuacją I etapu obwodnicy, który został przekazany do użytkowania pod koniec 2009 roku. Dzięki wybudowaniu II etapu obwodnicy ruch tranzytowy przeniesie się z miasta na obwodnicę. Spowoduje to skrócenie czasu przejazdu drogą krajową nr 11 oraz usprawni ruch w kierunku Poznań – Ostrów Wlkp. – Katowice oraz Kalisz – Ostrów Wlkp. – Wrocław. Projektowany II etap obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego zlokalizowany jest w ciągu drogi ekspresowej S11. Główne roboty do wykonania w ramach Kontraktu to: budowa drogi ekspresowej: 2 jezdnie po dwa pasy ruchu + pasy awaryjne na długości około 12,8km, rozbudowa drogi krajowej nr 25 o długości około 1,42 km, budowa jednego węzła drogowego, 15 obiektów inżynierskich, sieci dróg poprzecznych i dojazdowych. Planowane oddanie inwestycji do użytku ma nastąpić 9 lipca 2017 r. Ogromny wkład w dokończenie budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego ma obecny poseł Jarosław Urbaniak, który jako prezydent m.in. zaprosił Sejmowa Komisję Infrastruktury do Ostrowa Wielkopolskiego oraz uczestniczył w specjalnym posiedzeniu tej Komisji w Sejmie RP.

2016-03-19 ok24.tv