Trotyl i ostrą amunicję znalazła policja w domu 52 latka spod Jarocina. Jarocińska Prokuratura Rejonowa nadzoruje przeciwko niemu śledztwo. Jest podejrzany o posiadanie amunicji i materiałów wybuchowych bez zezwolenia.

1 stycznia br. po południu dyżurny z jarocińskiej komendy policji odebrał zgłoszenie o strzałach na terenie lasu w Brzostowie. Zdaniem zgłaszającego, nieznany mu mężczyzna strzelał z broni palnej.
Na miejsce natychmiast udały się patrole policji, które dzięki dokładnemu opisowi szybko odnalazły wskazanego mężczyznę, 52-letniego mieszkańca gm. Jarocin. W jego aucie znaleźli strzelbę czarnoprochową, łuski, kule I kapiszony. Jak ustalili funkcjonariusze, kilka lat wcześniej mężczyzna był karany za nielegalne posiadanie broni i amunicji.
Przewieziono go do jarocińskiej komendy. W tym samym czasie kryminalni udali się na przeszukanie miejsca zamieszkania zatrzymanego. Znaleźli tam mały arsenał amunicji, mogący stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. – Z posesji ewakuowano więc przebywające tam osoby – mówi Agnieszka Zaworska, rzecznika policji z Jarocina.
W domu mężczyzny policjanci znaleźli 36 sztuk amunicji, 27 elementów amunicji, pociski artyleryjskie i karabinowe oraz pojemniki z trotylem o łącznej wadze 1 kg. 52-latek nie posiadał wymaganego na to pozwolenia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do stawianego mu zarzutu. Prokurator zastosował wobec niego dozór policji oraz poręczenie majątkowe w wysokości 3 tys. zł.
Za posiadanie broni lub amunicji bez wymaganego pozwolenia, zgodnie z art. 263 kodeksu karnego, grozi pozbawienie wolności na czas od 6 miesięcy do 8 lat. – Taka sama kara grozi za posiadanie substancji wybuchowych, które mogą sprowadzić niebezpieczeństwo do życia lub zdrowia wielu osób, albo też mienia w wielkich rozmiarach – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.
(za rzeczkrotoszynska.pl)