45-letni mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu zawiadomił dyspozytora kaliskiego szpitala o planowanym ataku “na życie i zdrowie wielu osób na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, przy użyciu broni palnej”. Grozi mu 8 lat więzienia.

Sytuacja miała miejsce 17 listopada ub.r. 45-latek znajdując się w stanie znacznego upojenia alkoholowego zawiadomił telefonicznie kaliski szpital o planowanym ataku na życie i zdrowie wielu osób na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przy użyciu broni palnej, wiedząc, że powyższe zagrożenie nie istnieje. W zarzucie zaznaczono, że swoim zachowaniem wywołał on czynności służbowe „instytucji użyteczności publicznej oraz organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego” m.in. wskazanego szpitala, a także Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
pobranePolicja ustaliła, że stan zagrożenia nie istniał i jednocześnie dokonano identyfikacji, a następnie zatrzymania podejrzanego. Wiadomo, że mężczyzna był już wcześniej wielokrotnie karany m.in. za groźby, czynną napaść na funkcjonariusza publicznego oraz przestępstwa przeciwko rodzinie. Obecnie zarzucono mu działanie w warunkach recydywy „specjalnej podstawowej”. Ostatnio przebywał on w ośrodku dla bezdomnych.

Prokurator Rejonowy w Kaliszu skierował wniosek o zastosowanie wobec wymienionego tymczasowego aresztowania. Z kolei Sąd Rejonowy w Kaliszu wniosek uwzględnił i podejrzany został tymczasowo aresztowany.

W trakcie śledztwa podejrzany został poddany badaniu przez biegłych psychiatrów. W wydanej opinii stwierdzili oni, że w czasie zarzucanego mu czynu miał on zachowaną poczytalność. Za wszczęcie fałszywego alarmu grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

2016-01-07 ok24.tv