Dziennikarze nowego programu reporterskiego Alarm TVP1 zajęli się sprawą mobbingu w Urzędzie Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce. – Idąc do pracy, boimy się – mówi pracownica Urzędu. W programie usłyszymy też jedno z nagrań kontrowersyjnych wypowiedzi burmistrz Bożeny Budzik o samcach.

Afera wybuchła w październiku 2016 roku. To wtedy pracownicy Urzędu ujawnili mediom, że burmistrz oskarża ich o wdawanie się w romanse i poniża szczególnie kobiety, grożąc zwolnieniami.

Podczas spotkań z urzędnikami z ust Bożeny Budzik miały paść bulwersujące słowa takie jak: „Samiec to samiec, ale kobieta będzie przeze mnie gnębiona, to kobieta będzie zwolniona”.  Jeżeli mąż nie prawi kobiecie komplementów, to „albo jesteś beznadziejna, albo nie daj mu dwa dni obiadu to może się otrząśnie, a jak nie to nim trzeba potrząsnąć”. „Już były takie przypadki w urzędzie, że kobiety się nie szanowały i prace straciły, że były z tego nawet dzieci… Jak się komuś nie podoba atmosfera pracy w urzędzie, można się zwolnić, czekam na wypowiedzenie jutro”.

Reporter programu Alarm rozmawiał z chcącą pozostać anonimową pracownicą Urzędu, dotarł również do nagrania z kontrowersyjnymi wypowiedziami pani burmistrz. Nie udało mu się jednak spotkać z główną bohaterką afery.

Na Bożenie Budzik ciążą prokuratorskie zarzuty o złośliwe naruszanie praw pracowniczych. Grozi za to nawet do 2 lat więzienia. Pierwsza sądowa rozprawa nie została jeszcze wyznaczona. Wieloletnia samorządowiec ogłosiła już, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję.

Funkcję burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce piastuje od 16 września 1992 roku. Na koniec obecnej kadencji będzie więc miała za sobą 26 lat pracy na tym stanowisku.

2018-03-01 ok24.tv za faktykaliskie.pl, fot: zrzuty z ekranu