Pół miliona złotych kosztować będzie rozbudowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich w Gminie Ostrów Wielkopolski. Prace już ruszyły. Nowy obiekt będzie połączony z obecnym budynkiem a uroczyste otwarcie zaplanowano w przyszłym roku. Inwestycja w całości będzie sfinansowana ze środków budżetu gminy.

– Pierwszy etap inwestycji będzie kosztował około 250 tysięcy złotych, kolejne ćwierć miliona złotych to II etap, czyli wykończenie budynku oraz wyposażenie go w nowoczesny sprzęt audiowizualny. Jednak nie pieniądze są tu najważniejsze. Gminna biblioteka w Gorzycach Wielkich to jedna z najbardziej aktywnych tego typu placówek w powiecie ostrowskim.  Jako Wójt Gminy bardzo doceniam tę pracę i zaangażowanie. Inwestycja zapewne poprawi komfort pracy, a czytelnicy zyskają nowoczesne i przyjazne miejsce do spotkań – powiedział Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk.

Teraz gminna biblioteka mieści się na jednej kondygnacji. Miejsca ze względu na duży księgozbiór zaczyna brakować. Placówka nie ma dużej sali, na której mogłaby organizować spotkania z czytelnikami czy gminne uroczystości.

– Pierwsze rozmowy z wójtem gminy Piotrem Kuroszczykiem o rozbudowie biblioteki odbyły się w 2011 roku. Nowa część będzie miała 300 metrów kwadratowych. Na parterze znajdzie się nowoczesna i duża scena, tuż obok pomieszczenia do zajęć edukacyjno – kulturalnych. Wykorzystamy także wysokie poddasze. W pomieszczeniach organizowane będą różnego typu zajęcia dla naszych czytelników  – powiedział Dariusz Pryczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich.

Dziś w Gminie Ostrów Wielkopolski działa 10 filii bibliotecznych, żadna nie została zlikwidowana, wręcz przeciwnie samorząd wspiera finansowo wszystkie placówki. Każda przeszła gruntowny remont.

 

Warto dodać, że dużym zainteresowaniem wśród czytelników cieszą się spotkania z ludźmi z pierwszych stron gazet organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach Wielkich, wśród zaproszonych gości byli m.in. Jerzy Bralczyk,  Michał Ogórek, Grzegorz Miecugow, Artur Andrus czy Marcin Meller.