Komisja Regulacyjna ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich wydała postanowienie o wypracowaniu w ciągu 30 dni nowej treści ugody dotyczącej przekazania terenu dawnego cmentarza żydowskiego przy ulicy Nowy Świat. Wniosek Miasta Kalisz o odrzucenie pisma z prośbą o zwrot terenu starego cmentarza żydowskiego w Kaliszu nie został przyjęty przez Komisję.

1 kwietnia br. odbyła się pierwsza rozmowa władz miasta z przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich ws przyszłości cmentarza żydowskiego, po tym jak sąd uznał Skarb Państwa za prawowitego właściciela nekropolii. Tego dnia obie strony doszły do porozumienia w sprawie przekazania terenu dawnego cmentarza żydowskiego przy ulicy Nowy Świat.

23 czerwca odbyła się wokanda podczas, której Komisja Regulacyjna miała wydać orzeczenie, czy zgadza się na ugodę Miasta ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce w sprawie przekazania terenu dawnego cmentarza żydowskiego przy ulicy Nowy Świat.

Miasto Kalisz podczas wokandy wniosło o odrzucenie wniosku o zwrot Gminie terenu dawnego cmentarza żydowskiego przy ulicy Nowy Świat. Wniosek został uznany przez Komisję jako bezzasadny, a następnie odrzucony – mówi Halina Marcinkowska, członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Teraz Miasto i Gimna Żydowska mają 30 dni na wypracowanie nowej treści ugody i jej podpisanie.

O tym, że prawdopodobnie nie dojdzie do zaakceptowania ugody pisaliśmy wcześniej Miasto i Gmina Żydowska: Bez protokołu komisja nie zaakceptuje ugody.

2015-06-24 ok24.tv za calisia.pl, fot. calisia.pl