Pięć lata pozbawienia wolności grozi 49-letniemu kierowcy ciężarówki zatrzymanemu do kontroli drogowej przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Mężczyzna wsiadł za kierownicę auta pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W pojeździe, którym podróżował 49-latek policjanci stwierdzili rozbieżności pomiędzy wskazaniem bieżącym, a tym wprowadzonym do Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Jazda samochodem mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem. Na nim właśnie został złapany 49-latek zatrzymany przez kaliską drogówkę. Mężczyzna, nie miał przy sobie prawa jazdy. Chwilę później okazało się, że mieszkaniec województwa łódzkiego nie powinien w ogóle kierować autem. Funkcjonariusze ustalili, że wobec 49-latka sąd orzekł 4-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
1 czerwca 2017 roku weszły w życie nowe przepisy, które zaostrzyły kary za niektóre przestępstwa i wykroczenia drogowe. Jednym z nich było podniesienie wymiaru kary dla osób, łamiących sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z wprowadzonymi blisko trzy lata temu regulacjami, jeśli podczas kontroli drogowej policjanci ujawnią taki przypadek, lekkomyślny kierowca może zostać skazany nawet na pięć lat więzienia. Ponadto obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do nawet 15 lat.

Podczas dalszej kontroli policjanci wykryli rozbieżności we wskazaniach drogomierza auta, którym kierował 49-latek, a informacjami wprowadzonymi do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację w celu przeprowadzenia postępowania z art. 306a Kodeksu Karnego i wyjaśnienia jak doszło do rozbieżności. Zgodnie ze zmienionymi przepisami cofanie licznika w samochodach, czy motocyklach jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 3.