Jej zlikwidowanie zapowiadane było już na wiosnę tego roku. Tymczasem kończy się jesień, a betonka wciąż stoi. Wszystko wskazuje na to, że historyczne zburzenie betonowego podestu, znajdującego się przed ratuszem, nastąpi w styczniu. – Oduczyłem się mówić o terminach, dlatego, że mówiliśmy, że grudzień to już ostateczny termin, a dzisiaj się okazuje, że to będzie styczeń – mówił podczas ostatniej konferencji prezydent Grzegorz Sapiński. I obiecam, że styczeń i mam nadzieję, że się z tego wywiążemy.

article_beton

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. ADAM STELMASZAK

Zanim to nastąpi, władze miasta przeprowadzą rozmowy z konserwatorami zabytków i archeologami. Chcemy włączyć archeologów, bez szkody dla tego, co w nowym roku będzie działo się na rynku i nie jest to łatwe. Zależałoby nam na tym, żeby kontynuować to, co już zostało zrobione. I również bez uszczerbku dla dziedzictwa naszego miasta. Chcemy, żeby archeologowie sprawdzili, czy tam nie ma wartościowych rzeczy i dali nam wytyczne, co można zrobić podczas rewitalizacji – wyjaśnia Sapiński.

Do prac rewitalizacyjnych Miasto przystąpi w 2016 roku. Wcześniej płyta Głównego Rynku zostanie dokładnie zbadana. Pomiary georadarowe, które wydział inwestycji przeprowadzał kilka lat temu pokazały kilka ważnych punktów, gdzie na głębokości między 3,5, a 5 metrów mogą znajdować się ważne dla historii Kalisza pozostałości obiektów. Te badania nie były przeprowadzone na całej płycie, dlatego, że jest betonka i skwer z cisami, co zajmuje duży obszar. Oprócz tego, dowiedzieliśmy się, że podczas tamtych badań jeszcze kilka innych elementów stało na płycie Głównego Rynku – mówił wiceprezydent Piotr Kościelny.

2014-11-24 ok24.tv za calisia.pl