Jest szansa na kompleksowe odrestaurowanie popadającego w ruinę Pałacu Lipskich w Lewkowie. Właściciel obiektu Marszałek Województwa dostrzega zarówno możliwości pozyskania środków unijnych na ten cel, jak i perspektywę przejęcia pałacu przez Powiat Ostrowski. 9 czerwca 2015 r. z wizytą w Lewkowie przebywał Marszałek Województwa Wielkopolskiego. To efekt apelu, który kilka miesięcy temu Rada Powiatu Ostrowskiego wystosowała do władz samorządowych Województwa Wielkopolskiego dotyczącego przyszłości tego cennego architektonicznie i historycznie miejsca na mapie powiatu.

– Kilka miesięcy temu spotkałem się z Panem Marszałkiem w Poznaniu, przekazałem wówczas apel, w którym radni wyrażali niepokój o stan i przyszłość pałacu w Lewkowie. W podtekście znajdowała się wola przejęcia pałacu przez powiat. Dziś mieliśmy wizytę M. Woźniaka, wizję lokalną oraz rozmowy na miejscu o stanie pałacu i jego przyszłości – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

 

Podczas przyjmowania apelu radni wskazywali, że jednym z warunków przejęcia pałacu w Lewkowie byłoby wyremontowanie obiektu. Skala potrzeb finansowych przekracza bowiem możliwości budżetu powiatu.

– Zdaję sobie sprawę, że pałac wymaga dużych nakładów finansowych. Wydaje się, że jest szansa w nowej perspektywie sięgnięcia po pieniądze unijne. Remont to jedno zagadnienie. Bardziej interesuje mnie, co się będzie z tym pałacem działo w przyszłości. Historia dowiodła, że pozostawienie tego obiektu wyłącznie jako muzeum nie spełnia wszystkich oczekiwań – powiedział Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Sensowne jest, aby Pałac w Lewkowie znalazł w zarządzie powiatu z racji bliskości, określonych potrzeb i sprawności zarządzania.

zdjecie

Nowe możliwości wykorzystania obiektu to według samorządowców rozwój usług, hotelarskich i gastronomicznych, koncertowych. Sąsiedztwo lotniska, bliskość Ostrowa stwarza w tym zakresie dodatkowy rynek odbiorców.

Jak poinformował M. Woźniak już w najbliższych dniach będzie możliwe ogłoszenie naboru projektów pozakonkursowych w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego, z którego remont Lewkowa mógłby być sfinansowany nawet w 80 proc.

zdjecie

– Projekt realizowałoby Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, do którego Lewków należy. Być może projekt techniczny mógłby zrobić powiat uwzględniając swoje przyszłe potrzeby. Gotowy dokument mógłby przekazać nam jako swój wkład w zadanie. Po zakończeniu remontu cały obiekt zostałby przekazany do powiatu. Bardzo ważne jest dla mnie, aby powiat partycypował ideowo wskazując wszystkie swoje potrzeby, pomysły co do tego obiektu i żeby partycypował finansowo – powiedział Marszałek.

W ciągu kilka najbliższych tygodni zostanie opracowana tzw. fiszka projektu umożliwiającego ubieganie się o środki unijne. – Do przejęcia obiektu jest jeszcze daleka droga. Te decyzje muszą być jeszcze skonsultowane z radnymi. Natomiast cieszy mnie to, że pojawiła się bardzo duża i realna szansa na powstrzymanie procesu degradacji tego obiektu – powiedział P. Rajski.

2015-06-10 ok24.tv