W związku ze zmianami w PKN ORLEN SA termin rozpoczęcia XIV Edycji Funduszu Grantowego zostaje przesunięty. O terminie zostaną Państwo niezwłocznie poinformowani na naszej stronie internetowej – komunikat takiej treści pojawił się na stronie Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Komunikat zawisł 2 marca 2018r. i jak na razie stowarzyszenia złożył wnioski i nadal nie wiedzą, czy i kiedy będą mogły realizować projekty.

O sprawę – w imieniu stowarzyszeń – pytała na ostatniej sesji radna PO Milena Kowalska, które złożyła interpelację w tej sprawie. Wiadomo jedynie, że stowarzyszenie Fundusz Grantowy wystąpiło z pismem do Fundacji Orlen-Dar Serca 17 listopada 2017r. Dotychczasowa umowa była wynegocjowana przez poprzedni zarząd Stowarzyszenia i podpisana na 3 lata – na rok 2015, 2016 i 2017r. 

Co roku w lutym na specjalnej gali ogłaszano beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie i od marca mogli przystępować do realizacji projektów. Tak było od 2005r. kiedy doszło do skutku wspólne przedsięwzięcie realizowane przez Miasto Ostrów Wielkopolski, PKN ORLEN, UNDP (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). Fundusz Grantowy  w 2005r. dysponował budżetem w wysokości 300 tysięcy złotych (do wspólnej kasy, po 150 tys. zł przekazała Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski i Polski Koncern Naftowy).

-Na początku trochę obawialiśmy się o zainteresowanie ostrowian, ale niepokój został szybko zgaszony, gdy okazało się, że wpłynęła gigantyczna liczba wniosków – ok. 90″ – mówiła w 2005r.  Noemi Gryczko Specjalista ds. Funduszy Grantowych z UNDP.

Przez te 14 lat powstało wiele stowarzyszeń, które rozpoczynały współpracę z funduszem jako tzw. grupy nieformalne. Na dziś nadal nie wiadomo, czy tegoroczna edycja dojdzie do skutku i jakimi środkami będzie dysponować stowarzyszenie.

2018-04-17 ok24.tv