Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmianę w rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego. Projekt zakłada, że uczniowie najwcześniej rozpoczną wakacje 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca.
083912_620

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w ostatni piątek czerwca. To oznacza, że uczniowie mogą się udać na wakacje najwcześniej 24 czerwca (tak było w tym roku), a najpóźniej 30 czerwca. Zakończenie roku szkolnego w najbliższy piątek po 20 czerwca spowoduje, że szkolny 2016/2017 zakończy się 23 czerwca. Jeśli zmiana miałaby nie wejść w życie, to rok szkolny w przyszłym roku zakończyłby się 30 czerwca.

Jak zauważono w uzasadnieniu do projektu, w wyniku proponowanej zmiany czas realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym zostanie skrócony o kilka dni. Skrócenie tego czasu – zdaniem MEN – nie będzie jednak miało negatywnego wpływu na realizację w szkołach podstawy programowej kształcenia ogólnego.

– Istnieje ogromne zapotrzebowanie społeczne na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, ale nie w ostatnim dniu tego miesiąca. Ponadto, skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie, a w konsekwencji również zakończenie postępowania rekrutacyjnego do szkół – poinformowało MEN.

Zgodnie z projektem nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 września 2016 r.

2016-07-11 ok24.tv za men.gov.pl