Zbigniew Raczak  dowodzi komendą policji we Wrocławiu. Awans nastąpił po głośnej aferze śmierci Igora Stachowiaka. To na posterunku przy ulicy Trzemeskiej śmierć poniósł Igor Stachowiak i jak pokazało dziennikarskie śledztwo do śmierci Igora mogli się przyczynić policjanci. Ci policjanci, którzy nie zostali zwolnieni będą od tej pory podwładnymi Zbigniewa Raczaka.

Komendant wojewódzki powierzył pełnienie obowiązków komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu przy ulic Trzemeskiej na ręce Zbigniewa Raczaka- potwierdził Paweł Petrykowski rzecznik KMP we Wrocławiu.

Wcześniej szef MSWiA oraz komendant główny policji powołali i skierowali do Wrocławia specjalny zespół kontrolny.  Jak się okazało Igor Stachowiak był na komisariacie kilkukrotnie rażony paralizatorem przez policjanta, mimo iż był zakuty w kajdanki. Sprawie przygląda się również Rzecznik Praw Obywatelskich.
25-letni Igor Stachowiak został zatrzymany 15 maja 2016 rano na wrocławskim rynku. Jak się później okazało, był podobny do przestępcy, który wcześniej uciekł policji. Na nagraniach z rynku widać, że mężczyzna początkowo spokojnie współpracował z policją.
Kiedy na miejsce przyjechał drugi patrol, jego funkcjonariusze postanowili od razu zakuć Stachowiaka w kajdanki i przewieźć na komisariat. 25-latek spanikował, zaczął stawiać opór. Sposób w jaki interweniowała policja, wywołał wzburzenie u przechodniów, którzy zaczęli nagrywać zajście. Wówczas po raz pierwszy użyto paralizatora.
Policja informowała wówczas, że w trakcie zatrzymania u 25-letniego mężczyzny znaleziono „dopalacze” oraz, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że mężczyzna w trakcie interwencji policji był pod wpływem środków psychoaktywnych.

Dziś wiadomo, że Igor Stachowiak został rażony paralizatorem również na komendzie, w policyjnej toalecie. Telewizja TVN24 pokazała film z kamery przymocowanej do paralizatora, która włącza się zawsze, gdy jest on używany.

Od 13 czerwca pełniącym obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim będzie dotychczasowy I zastępca Zbigniewa Raczaka- Piotr Wilkowski.

2017-06-13 ok24.tv za infostrow.pl