Cztery elektryczne autobusy Solaris Urbino 12 trafiły do Ostrowa Wielkopolskiego. Zasilą tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji SA w Ostrowie Wielkopolskim. Była publiczna ich prezentacja na ostrowskim rynku. – Pojazdy zasilane są ekologiczną energią z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, co daje podwójny efekt ekologiczny – w innych miastach energia jest zazwyczaj pozyskiwana ze spalania węgla – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Problem w tym, że pojazdy nie są jeszcze zasilane ekologiczną czy też zieloną energią. Inwestycja, która miała polegać na połączeniu specjalnym kalem Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i Miejskiego Zakładu Komunikacji  SA nie została zakończona. Przetarg na budowę OZC ogłosił w 10 stycznia 2017r. Projekt oraz wykonanie linii kablowej SN wraz z rozdzielnią SN/NN na terenie Miejskiego Zakładu Komunikacji SA (MZK) w Ostrowie Wlkp. Jak czytamy w przetargu – inwestycja miała być zakończona do końca października 2017r. Przetarg wygrała  SAG Elbud Gdańsk S.A. Zakup autobusów został dofinansowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Do czasu uruchomienia inwestycji realizowanej przez OZC SA autobusy będą zasilane „zwykłą – niezieloną i nieekologiczną energią”.

– Dziś mamy 2 stycznia 2018 roku, inwestycja nadal nie ukończona, autobusy ładowane są „normalną” energią , a tu już otrąbiono wielki sukces ekologiczny. Czyżby nikt Pani Prezydent nie powiedział, że jeszcze nie skończono inwestycji za 745 tys. zł? Po co to wielkie zadęcie? Czy nie lepiej poczekać, aż wszystko zacznie działać zgodnie z planami? Cieszę się z faktu, że przybyło nam kilka nie kopcących autobusów, ale jak zawsze denerwuje mnie ta tromtadracja… No i nikt jakoś nie trąbi o kilku milionach kredytu, jaki bierze MZK w bankach komercyjnych – komentuje sprawę radny Andrzej Kornaszewski.

Jak wynika z przetargu koszt budowy linii kablowej wraz z rozdzielnią to 745 tysięcy złotych netto. Być może korzystniejszym rozwiązaniem było przeniesienie siedziby MZK z ulicy Lotniczej w okolicę ul. Grunwaldzkiej przy OZC i sprzedaż terenów przy ul. Lotniczej.

2018-01-02 ok24.tv