7. Festiwal Filmowy odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach od 3-9 czerwca br. Jedną z atrakcji festiwalu ma być pokaz przedpremierowy filmu Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”. Szczegóły zaprezentował Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy i dyrektor artystycznego Festiwalu Grand Prix Komeda.
– Dobór filmów konkursowych traktuję bardzo poważnie i uważam to za wielki zaszczyt. Chcę aby były to dobre filmy z dobrą muzyką i będzie to mój autorski wybór. Tegoroczny Festiwal będzie bardzo pięknie sprofilowany, skupiony na muzyce – muzyce filmowej. Wszystkich wydarzeń będzie o wiele więcej niż w latach poprzednich.
Tradycyjnie już będzie można uczestniczyć w ciekawych rozmowach ze znanymi ludźmi kina (jak choćby ze znanym aktorem Janem Nowickim, czy też goszczącą także w roku ubiegłym, Jowitą Budnik), a także uczestniczyć w koncertach. Planowane są pokazy filmów dokumentalnych – będą dokumenty o kompozytorach filmowych, dokumenty skupione na muzyce, budującej historię filmów (np. „21x Nowy Jork”); pojawi się m.in. dokument o Mikołaju Trzasce, Janie Konstantym Pawluśkiewiczu. Planowany jest również pokaz koncertów Rolling Stones oraz Queen.
Wywiady ze znanymi osobami przeprowadzać będą m.in. krytyk filmowy, związany z „Gazetą Wyborczą” Krzysztof Kwiatkowski, a także Ewa Smolińska i Łukasz Maciejewski.
Natomiast w jury oceniającym muzykę filmową można spodziewać się takich osób jak Zygmunt Konieczny oraz Jan Konstanty Pawluśkiewicz. Ważnym, nowym, kryterium oceniania form muzycznych, będzie wprowadzenie Nagrody Publiczności.
Na otwarcie VII Festiwalu Filmowego planowany jest pokaz przedpremieorowy najnowszego filmu Romana Polańskiego „Prawdziwa historia” ze znaną szerokiej publiczności aktorką Emmanuelle Seigner.
Jeśli chodzi o przewidywane atrakcje muzyczne, w Forum Synagoga odbędzie się recital Joanny Trzepiecińskiej. Na zamknięcie Festiwalu planowany otwarty koncert na ostrowskim Rynku, wrocławskiego zespołu Electro-Acoustic Beat Sessions (EABS). To 9 muzyków łączących elementy jazzu oraz hip-hopu. W swojej twórczości składają hołd dla twórczości klasyków czarnej kultury muzycznej, od jazzu do hip-hopu: Ahmada Jamala, Gila Scotta-Herona, J Dilli, Pete’a Rocka. Jamal jest jednym z wielu wielkich jazzowych pianistów – inspirował się nim Miles Davis. Ten koncert będzie akcentem zwróconym w kierunku twórczości Krzysztofa Komedy.
7 czerwca, w ostatni dzień Festiwalu, organizatorzy zapraszać będą do Muzeum Miasta Ostrowa na wystawę prac Jana Kantego Pawluśkiewicza. Z imprez towarzyszących Festiwalowi można również wymienić spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką biografii: ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. To spotkanie również odbywać się będzie w ostrowskim muzeum.
Organizatorzy zapewniają, że o wszystkich planowanych atrakcjach będą informować na bieżąco i że to nie koniec niespodzianek przewidzianych dla ostrowskiej publiczności.
Filmy konkursowe:
„Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański
„Ptaki śpiewają w Kigali”, reż. Joanna Kos-Krauze
„Człowiek z magicznym pudełkiem”, reż. Bodo Kox
„Pewnego razu w listopadzie”, reż. Andrzej Jakimowski
„Niewidzialne”, reż. Paweł Sala
„Atak paniki”, reż. Paweł Maślona
„Amok”, reż. Kasia Adamik
2018-04-11 ok24.tv za tubaostrow.pl