Atrakcyjna i zróżnicowana będzie tegoroczna edycja festiwalu „Wszystko jest poezją”. Stanisława Celińska, Robert Kasprzycki, „Nowe sytuacje” zespołu Republika.

Trzeciego dnia festiwalu zapraszamy Państwa na spotkanie z Artystką totalną. Na Dużej Scenie z piosenkami ze swojej najnowszej płyty wystąpi Stanisława Celińska. Zapowiada się kolejny wyjątkowy wieczór w OCK.

„Atramentowa” to najnowsza płyta Stanisławy Celińskiej. Aktorka odgrywa swoją kolejną wspaniałą rolę – pieśniarki, która wie o czym śpiewa i wie jak przyciągnąć słuchacza wykorzystując pełną paletę barw i emocji.

A wszystko zaczęło się od „Atramentowej Rumby”, którą Maciej Muraszko i Marcin Sosnowski napisali specjalnie z myślą o Stanisławie Celińskiej. Razem z latynoamerykańskim zespołem Los Locos artystka zaprezentowała ją w Koncercie Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009. Dodatkowo warto podkreślić, że występ ten odbył się dokładnie w 40 rocznicę debiutu piosenkarskiego aktorki na VII KFPP Opole 1969 z utworem „Ptakom podobni” (muzyka Roman Orłow i słowa Włodzimierz Ścisłowski). Wówczas przyznano jej wyróżnienie oraz nagrodę za debiut.
Po występie z „Atramentową Rumbą” okrzyknięto Stanisławę Celińską polską Cesarią Evorą.. Aktorka – tak jak kiedyś Cesaria – potrafi zaczarować publiczność swoim charyzmatycznym głosem i pomimo wielu przeciwności oraz trudów – kocha życie.

Na tej wyjątkowej płycie można usłyszeć utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. Ponadto Maciej Muraszko zaaranżował na nowo ulubione utwory Artystki, które dzięki nowemu wykonaniu nabrały niezwykłej pogody ducha.

Artystce towarzyszyć będą znakomici muzycy młodego pokolenia.

4 października (sobota)
godz. 19.00
Duża Scena

Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie OCK i na www.kultura.pax.pl

10984622_1071236652895848_8846613744536661679_nTegoroczny festiwal odbędzie się na początku października br w OCK.

„Nowe sytuacje” – Republika – blisko 14 lat nie ma już z nami Grzegorza Ciechowskiego – Artysty, którego wkład w to wszystko, co na polskiej scenie rockowej najbardziej wartościowe, trudno przecenić. Od tak długiego czasu nie jest nam także dane oklaskiwać zespołu REPUBLIKA, co wówczas wydawało się jedyną możliwą konsekwencją odejścia obywatela G.C. Muzyka i słowa jednak przetrwały – nie mogło zresztą być inaczej. Są z nami wciąż także pozostali Republikanie: Zbyszek Krzywański, Leszek Biolik i Sławek Ciesielski.

W 2013 roku minęło 30 lat od ukazania się legendarnej płyty zespołu Republika „Nowe Sytuacje”. Debiutancki album z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej: umieszczone na nim utwory Arktyka, Śmierć w bikini, Halucynacje, Znak równości momentalnie stały się pokoleniowymi hymnami, nie tracąc przy tym ani trochę na świeżości. Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej, oryginalnej muzyce oraz orwellowskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego zespół zaistniał na wiele lat w świadomości odbiorców. Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami do dziś elektryzuje.
Byli muzycy zespołu Republika postanowili przypomnieć tę płytę publiczności na Koncercie Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskiej Odnowie w grudniu 2013 roku. Poza Sławomirem Ciesielskim, Zbigniewem Krzywańskim i Leszkiem Biolikiem wystąpili: Bartłomiej Gasiul (fortepian) oraz wokaliści Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz, który zagrał również partie na flecie.

W 2014 zespół pojawił się na kilkunastu koncertach w Polsce, rozpoczynając trasę od występu na festiwalu w Jarocinie. Koncert został zarejestrowany i wydany na CD/DVD.

Trasa „Nowe Sytuacje 2014” okazała się dużym sukcesem medialnym i artystycznym, co zachęciło nas do zaprezentowania dalszego dorobku zespołu REPUBLIKA.
W lipcu bieżącego roku zespół wystąpił ponownie na festiwalu w Jarocinie, odgrywając dokładnie ten sam program, który zaprezentowany został jarocińskiej publiczności przez 30 laty.

Na Dużej Scenie OCK zabrzmi program oparty w dużej mierze o płytę „Masakra”, wzbogacony o największe przeboje Republiki.
Podczas przewidzianego na ponad 90 minut programu będzie można usłyszeć m.in. Odchodząc, Mamona, Raz Na Milion Lat, Prąd, Śmierć w Bikini, Znak Równości, Lunatycy, Arktyka, Śmierć na Pięć, Tak Długo Czekam (Ciało), Zapytaj Czy Cię Kocham, Obcy Astronom, Sexy Doll, Sam na Linie, Kombinat, Zawsze Ty (Klatka) czy Układ Sił.
Do stałego składu oryginalnych Republikanów (Zbyszek Krzywański, Leszek Biolik, Sławek Ciesielski) zaproszeni zostali: Bartek Gasiul (klawisze), Tymon Tymański (wokal), Jacek Bończyk (wokal) oraz Natalia Pikuła (wokal), Jacek Bończyk (wokal) oraz Natalia Pikuła (wokal).

4 października (niedziela)
Duża Scena
Bilety w cenie 40 zł do kupienia w kasie OCK oraz na kultura.pax.pl

b003a4a2-3628-4dbc-8786-4230a81a99beRobert Kasprzycki – znany śpiewający autor (m.in. „Nieba do wynajęcia”), poeta o duszy rockmana. Na Festiwal przyjedzie z nową wciąż jeszcze płytą i muzykami, z którymi na stałe współpracuje (Krzysztofem Wyrwą – basistą i Maxem Szelęgiewiczem – gitarzystą). Kasprzycki jesienią 2014 wydał nową płytę i o tym wydawnictwie mówi tak: To chyba moja najbardziej miłosna płyta, jeśli chodzi o tematykę, bo zdecydowanie ograniczyłem się do uczuć. Zasadniczo bowiem chodzi o to, żeby mieć mądre słowa, a do tego ułożyć w miarę prostą melodię, która telepie się w głowie cały dzień i do której chce się wracać. Dlatego nie żałuję, że płyt jest mało, bo one na szczęście jakoś trzymają się siebie i trzymają się słuchaczy. „Trzymaj się wiatru kochana” – singiel promujący płytę, utrzymywał się na Liście Przebojów Trójki przez 22 tygodnie. Na koncercie nie zabraknie też znanych utworów z poprzednich płyt artysty.

Zadebiutował na 28 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona. Piosenką „Niebo do wynajęcia”, dotarł do niespodziewanie wielkiego grona słuchaczy, nie związanych do tej pory z piosenką „nieobojętną”, cały zaś album „Niebo do wynajęcia” zawierał wiele innych piosenek, z których cześć trafiła do śpiewników, część zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej.


Jesienią 2006 ukazał się drugi album Kasprzyckiego – „Światopodgląd” . Premiera albumu odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, tam także, w Radiowej Trójce usłyszeć można dziś Roberta najczęściej. Jesienią 2007 roku nakładem Polskiego Radia Kraków ukazały się „Piosenki i Nie”, będącej zarazem tomikiem wierszy, śpiewnikiem oraz okładką płyty CD, stanowiącej zapisem „klimatycznego” koncertu zagranego w gościnnym studio krakowskiego Radia. Najnowszy album „CZTERY”, miał premierę na antenie Trójki na początku października 2014.

2 października (piątek)
godz. 20.00
Forum Synagoga

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Forum Synagoga oraz nawww.kultura.pax.pl