Pierwsi najemcy odebrali klucze do 96 mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie plus. Zlokalizowane są w Siedleminie w gminie Jarocin w województwie wielkopolskim. W tym roku Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) w planach ma przekazanie łącznie 360 mieszkań w ramach rządowego programu.

DCIM100MEDIADJI_0037.JPG

– Z 258 mieszkaniami jesteśmy na etapie końcowym. W poniedziałek przekazaliśmy 96 mieszkań najemcom, są to pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus. Kolejne mieszkania będą gotowe na koniec maja. Będzie to 120 mieszkań w samym mieście Jarocin. Oddanie kolejnych 42 mieszkań przewidujemy na koniec czerwca i 108 mieszkań do końca grudnia tego roku – wyjaśniał w rozmowie z TVN24 Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego TBS.

Program Mieszkanie plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, oraz części społecznej regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), która weszła w życie 11 września ubiegłego roku. Inwestycję w Siedleminie realizował komercyjnie BGKN. W ramach projektu mieszkania powstają też w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce. Samorząd rozdysponował te lokale 9 grudnia ubiegłego roku.

Lokalne władze przyznały mieszkania w pierwszej kolejności rodzinom z dziećmi w wieku do 15 lat. Rodziny te nie mogły mieć tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego. Wśród kryteriów znalazło się także minimum dochodowe – 3 tys. zł brutto na rodzinę w przypadku mieszkania 55 metrów kwadratowych oraz 2 tys. zł brutto dla chętnych na lokal o powierzchni 35 metrów kwadratowych. Do branych pod uwagę dochodów zaliczane były także między innymi 500 plus oraz alimenty. Dodatkowo osoby spoza gminy, które dostały decyzję przydziału mieszkania, musiały zobowiązać się do meldunku w gminie oraz do odprowadzania podatku w jarocińskim urzędzie skarbowym.

Obecnie BGKN ma w budowie około 2 tysięcy mieszkań, kolejne 25 tysięcy jest w przygotowaniu. Budowy trwają między innymi w Białej Podlaskiej, Katowicach, Wałbrzychu i Gdyni.

2018-04-24