Ponad 130 chętnych i 80 podpisanych umów. W tym roku po raz pierwszy w Ostrowie Wielkopolskim mieszkańcy mogli liczyć na dofinansowanie – ze strony miasta- zmiany systemu ogrzewania. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej- to nawet 5 tysięcy złotych w przypadku wymiany pieca węglowego na elektryczny, olejowy, gazowy lub przyłączenia do sieci miejskiej.

Chętnych było sporo, miasto podpisało 80 umów. Obecnie trwa ich kontrola. Część osób nie wywiązała się z tego, dlatego podpisaliśmy umowy tylko z tymi, którzy spełniali wymogi formalne. Część osób sama zrezygnowała, uświadamiając sobie, że koszty eksploatacji nowego źródła ogrzewania nie należą do najmniejszych – mówi Karina Wicenciak , naczelnik Wydziału  Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

Na rok 2015 w budżecie Ostrowa zabezpieczono 600 tysięcy złotych. Nie wszystkie pieniądze będą wykorzystane. Program – w tym roku pilotażowy – ma być kontynuowany w kolejnych latach. Na ostatniej sesji radny Andrzej Kornaszewski zwracał uwagę na fakt, by nie rozbierać zabytkowych, kaflowcych pieców w śródmieściu, tylko spróbować je skutecznie odłączyć od przewodów kominowych. – Zabytkowe piece mają ogromną wartość – historyczną i sentymentalną – podkreślał radny.

2015-11-12 ok24.tv