1 mln 700 tys. zł pieniędzy kaliskich podatników trafi do organizacji pozarządowych w całej Polsce z 1% podatku. Kaliskie fundacje i stowarzyszenia otrzymają niewiele ponad 600 tysięcy złotych. To kwota niższa o 60 tysięcy złotych niż w roku ubiegłym. Pieniądze praktycznie podzieliły między sobą dwie fundacje wspierające dzieci niepełnosprawne.

W tym roku 55 % kaliskich podatników zdecydowało się wesprzeć organizacje pozarządowe, to o kilka procent mniej niż w ubiegłym roku. Zmniejszyła się również ogólna kwota przekazana na kaliskie organizacje. Za to ogólna suma, ta przekazywana zarówno na kaliskie, jak i organizacje z całej Polski jest większa. – Wynosi ona 1 mln 700 tys. zł i jest o około 300 tysięcy większa niż w roku ubiegłym, bo trzeba podkreślić, że beneficjentem  tego 1% są nie tylko organizacje z terenu Kalisza, ale również wszystkie organizacje, które mają taki statut z całego kraju – mówi Piotr Walencik z I Urzędu Skarbowego w Kaliszu.

Kaliszanie najchętniej wspierają organizacje, które opiekują się chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi. Cała kwota praktycznie rozłożyła się na dwie kaliskie fundacje. – Dwie organizacje są liderami w zakresie otrzymywania 1% podatku, bo uzyskały 2/3 ogólnej sumy – dodaje Piotr Walencik.

Urząd Skarbowy nie zdradza jakie to organizacje, ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jak co roku, największą kwotę zebrała fundacja „Dzieciom Pomagaj”, która moc 1% poczuła już na początku swojej działalności. Środki od podatników pozwoliły organizacji wybudować ośrodek, w którym teraz naukę podejmuje kilkadziesiąt niepełnosprawnych dzieci. Drugą co do wielkości kwotę zebrała fundacja „Nowa nadzieja”.

2015-08-16 ok24.tv z faktykliskie.pl