Maseczki musimy nosić obecnie niemal wszędzie, aby chronić siebie i innych przed zakażeniem koronawirusem. Policjanci czuwają nad przestrzeganiem obostrzeń. Dotychczas wystawiono już ponad 55 tysięcy mandatów za brak osłony zakrywającej usta i nos.
Ponad 55 tysięcy mandatów wypisali do tej pory policjanci w związku z niezakrywaniem ust i nosa przez obywateli. Tylko ostatniej doby ukarali w ten sposób 3 tysiące 800 osób. Nowe zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa obowiązują od ponad tygodnia.
Sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji powiedział Polskiemu Radiu, że do tej pory policjanci skierowali do sądu ponad 14 i pół tysiąca wniosków o ukaranie w związku z niezasłanianiem ust i nosa.
W przypadku niestosowania się do obowiązku zakrywania ust i nosa pouczyliśmy ponad 197 tysięcy osób, w ponad 55 tysiącach przypadków takich interwencji policjanci nałożyli mandaty karne
– powiedział policjant.

Pamiętajmy, że oprócz kar wystawiany przez policjantów – przez mandaty i wnioski o ukaranie do sądu, również służby sanitarne mogą nałożyć karę administracyjną z rygorem natychmiastowej wykonalności. Ta kara może sięgać nawet 30 tysięcy złotych