Świadczenie 500 plus przyznawane jest na rok, obecnie okres rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 września kolejnego roku. Aby zachować ciągłość wypłat, nowy wniosek musimy złożyć między 1 a 31 sierpnia (przez internet wniosek złożymy od 1 lipca).

Jeśli chcemy otrzymać 300 złotych, czyli jednorazowe świadczenie przyznawane w ramach programu „Dobry Start”, wniosek musimy złożyć do 30 listopada. Podobnie, jak w przypadku programu „Rodzina 500 plus”, online zrobimy to od 1 lipca, a stacjonarnie od 1 sierpnia.
Wnioski do programu „Rodzina 500 plus” i „Dobry Start” składamy w tych samych miejscach. Zrobimy to m.in. w Urzędach Dzielnic i Urzędach Gmin czy w Ośrodkach Pomocy Społecznej. Składanie wniosków przez internet możliwe jest stronie empatia.mpips.gov.pl, PUE ZUS lub za pomocą bankowości elektronicznej. Listę banków, które umożliwiają złożenie wniosku przez swoje serwisy, znajdziecie tutaj.

Wybierając miejsce składania wniosku, pamiętaj, że liczy się twoje miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

Skąd wziąć wniosek? Jeśli zdecydujemy się złożyć go przez internet, wszystko znajdziemy na platformie, przez którą będziemy to robić. Wniosek znajdziemy np. w urzędzie miasta, możemy też pobrać go ze strony ministerstwa, a następnie wydrukować i złożyć osobiście lub wysłać pocztą (listem poleconym).