1,6 miliona złotych wydala Prezydent Beata Klimek na premie i nagrody dla pracowników w Urzędzie Miejskim tylko w 2017r.  W ciągu trzech lat na ten cel wydano ponad 3 miliony złotych. Z zestawienia, które otrzymał radny Jakub Paduch wynika, ze zaraz po wygranych wyborach (połowa grudnia 2014) Prezydent Klimek  przyznała ponad 90 tysięcy zł nagród.

O premie i nagrody dopytywała od kilku sesji radna PO Milena Kowalska. Jednak Prezydent Klimek komentując sprawę w lokalnej telewizji stwierdziła, ze wydala i tak mniej niż jej poprzednik, którego zresztą za te nagrody atakowała w kampanii prezydenckiej. W swojej kampanii wyborczej Beata Klimek zapowiadała „ograniczenie nieprzyzwoicie wysokich premii i nagród”.

 

Sprawę postanowił dokładnie sprawdzić radny Jakub Paduch – wystosował kolejne zapytanie w trybie dostępu doi informacji publicznej. Okazało się, że w udzielonym wywiadzie telewizyjnym pojawiły się nieprawdy.

–  Beata Klimek w wywiadzie dla portalu wlkp24.info na początku kwietnia powiedziała, że „przez 3 lata urzędowania wydała na nagrody nieco ponad milion zł, natomiast Jarosław Urbaniak na nagrody w ciągu roku potrafił wydać milion zł”. Postanowiłem powiedzieć „sprawdzam”, i jak wynika z odpowiedzi, Beata Klimek dla zdyskredytowania politycznego przeciwnika najzwyczajniej w świecie po raz kolejny kłamała i manipulowała ostrowianami. Najciekawsze co wynika z tabeli, którą otrzymałem z magistratu to to, że Beata Klimek już w pierwszych dniach urzędowania przyznała ponad 90 tysięcy zł nagród. Każdego roku znacznie więcej niż poprzednik wydawała też na premie. Razem ponad 3 miliony 174 tysiące zł w 3 lata kadencji. To ponad 565 tysięcy zł, ponad pół miliona zł więcej niż poprzednik przez całą kadencję – skomentował na FB odpowiedź, jaką otrzymał z Urzędu Miejskiego radny PO Jakub Paduch.

Docenione zostało także ścisłe kierownictwo Urzędu Miejskiego – na wypłaty nagród i premii dla pracowników Urzędu Miejskiego w grudniu 2017 roku – kwota wypłaconych nagród dla ścisłego kierownictwa w 2017 roku:

·         I Zastępca Prezydenta Miasta:

o   lipiec 5.684,00 zł brutto;

·         II Zastępca Prezydenta Miasta:

o   marzec 7.180.00 zł brutto;

o   lipiec 6.020.,00 zł brutto;

o   grudzień 24.080,00 zł brutto;     

·         Skarbnik Miejski:

o   lipiec 11.400,00 zł brutto;

o   grudzień 11.400,00 zł brutto;          

·         Sekretarz Miasta:

o    grudzień 22.800,00 zł brutto;

Kwota wypłaconych premii dla ścisłego kierownictwa w 2017 roku:

·         Sekretarz Miasta:

o   lipiec 6.840,00 zł brutto

o   grudzień 15.960,00 zł brutto

Razem na premie i nagrody dla ścisłego kierownictwa urzędu w 2017r. wydatkowano 111,364,00 zł.

Okazuje się, że II zastępca Prezydenta Ewa Matecka otrzymała nagrodę m.in. za Klub Seniora ( oddano go do użytku z opóźnieniem – miał działać od drugiej połowy grudnia 2017r., ruszył w lutym 2018r. A także za wdrożenie reformy edukacji – opozycja wykazywała na sesji i na komisjach, że na oświatę i reformę wydaliśmy kilka milionów złotych a 400 tysięcy, jak wstępnie deklarował Urząd Miejski. Ministerstwo Edukacji zwróciło miastu 50% poniesionych kosztów czyli ok. 200 tysięcy złotych.

Uzasadnienie premii i nagród dla ścisłego kierownictwa – odpowiedź na interpelacje radnej Mileny Kowalskiej.