Trzy osoby z Kalisza skazane za przestępstwa seksualne, w tym pedofilię, widnieją w rejestrze pedofilów, który w poniedziałek, 1 stycznia uruchomiło Ministerstwo Sprawiedliwości. W internetowej części jawnej tego spisu, każdy internauta może odszukać i poznać dane osoby, która została skazana za przestępstwa na tle seksualnym wobec dzieci. W rejestrze jest też kaliszanin, gwałciciel i morderca dziecka.

Teraz każdy będzie mógł sprawdzić, gdzie przebywa groźny przestępstwa, albo czy w naszym mieście takiego nie ma. Internetowy rejestr dzieli się na dwie części: otwartą dla wszystkich i tę z dostępem ograniczonym tylko dla m.in. dla instytucji, które zajmują się opieką nad dziećmi. Tam znajdują się szczegółowe dane dotyczące skazanych za pedofilię. Ma to ułatwić np. dyrektorom szkół czy organizatorom wypoczynku dzieci weryfikację nowo zatrudnianych osób.

Jak wynika z rejestru, dziś w Kaliszu nie przebywa żaden ze skazanych za pedofilię, ale w wykazie znajdziemy osoby z Kalisza, które dopuściły się brutalnych przestępstw seksualnych, a które jeszcze odsiadują wyrok:

70-letni kaliszanin w marcu 1985 roku w Kaliszu zgwałcił i zabił dziecko. Zabójca miał wówczas 37 lat. Dostał wyrok 25 lat więzienia. 

23-letni Damian z Kalisza został skazany przez Sąd Okręgowy w Kaliszu m.in. za gwałt ze szczególnym okrucieństwem, pobicie i rozbój. Do gwałtu na osobie nieletniej doszło  w 2013 roku w Kaliszu. Przestępca dostał 8 lat więzienia. Wyroku od 2013 roku odsiaduje w Zakładzie Karnym w Czarnej. 

Kolejny skazany za gwałt to 24- letni kaliszanin, który również w 2013 roku dopuścił się tego czynu. Do zdarzenia też doszło w Kaliszu. Sprawca usłyszał łącznie kilka zarzutów i został skazany na 10 lat więzienia.  Na wolność wyjdzie prawdopodobnie w 2023 roku.

W rejestrze jest także 23-letni Łukasz urodzony w Ostrowie Wielkopolskim. Od 2013r. odsiaduje wyrok w Zakładzie Karnym w Oleśnicy. Odsiaduje 6-letni wyrok za czyny lubieżne wobec dwóch małoletnich chłopców.

Drugi ostrowianin to 40-letni Sławomir , który w sierpniu 2011 roku na terenie gminy Sośnie zgwałcił 11-letnią dziewczynkę.

Rejestr pedofilów wprowadzono w październiku 2017 roku, ale realnie zaczął on działać 1 stycznia 2018 roku. – Z odrażającą seksualną przestępczością nie wystarczy walczyć, trzeba jej także zapobiegać. Nie było dotąd w Polsce metod, by – jak w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Francji – skutecznie kontrolować sprawców przestępstw na tle seksualnym, gdy już opuszczą więzienie. Mimo że wielu dopuszcza się ponownie podobnych przestępstw – czytamy w komunikacie ministerstwa.

2018-01-02 ok24.tv za faktykaliskie.pl