Dwa nowe zachorowania na żółtaczkę typu A w Ostrowie Wielkopolskim. Zaledwie w ciągu doby była potrzebna hospitalizacja dwóch ostrowian, u których wystąpiły objawy choroby. Według Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ogniskiem choroby może być jedna z sieci sklepów zajmujących się sprzedażą jedzenia. Zarząd PSS Społem wystosował oświadczenie w tej sprawie.

cce20170421_0001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawą od środy zajmuje się także Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim. Pierwszy przypadek został zgłoszony 23 lutego 2017, a 13 marca 2017 został on potwierdzony.

W środę wieczorem do ostrowskiego szpitala zgłosiła się kobieta, u której zdiagnozowano WZW typu A. Ostrowianka trafiła na oddział zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. To już 18. przypadek zachorowania na żółtaczkę pokarmową. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wielkopolskim cały czas kontroluje miejsca produkcji, przetwórstwa i sprzedaży żywności wskazane przez osoby chore. Część z nich powtarza się w wywiadach przeprowadzanych z zarażonymi. Trop, który być może pozwoli ustalić źródło tzw. choroby brudnych rąk prowadzi do sklepu jednej z dużych sieci handlowych i do baru z kebabem. – Kilkaset osób, które miały styczność z chorymi jest objętych dozorem PSSE – wyjaśnia Andrzej Biliński, szef  Sanepidu.

A sprawie już przyglądają się śledczy. Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim, po doniesieniach medialnych o skali zachorowań, wszczęła postępowanie z urzędu. – Prowadzimy je w sprawie, a nie przeciwko – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. – Ma ono na celu zweryfikowanie tych okoliczności, które pojawiły się w przestrzeni medialnej. W toku postępowania prowadzonego w kierunku czynu wprowadzenia niebezpieczeństwa zagrożenia epidemiologicznego bądź choroby zakaźnej prokurator zgromadzi dokumentację i materiały, które pozwolą na dokonanie karno – prawnej oceny sytuacji.

Większość chorych hospitalizowana jest w Kaliszu. Najtrudniejszy przypadek leczony jest w Poznaniu, a 16-letni chłopak, u którego też stwierdzono WZW A został przewieziony do Konina.

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi możliwości spowodowania zagrożenia epidemiologicznego wirusem HAV odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu A Prokuratura Rejonowa w Ostrowie z urzędu wszczęła śledztwo w przedmiotowej sprawie.

Postępowanie prowadzone jest w kierunku zweryfikowania informacji o możliwości zaistnienia przestępstwa z art. 165§1 pkt 1 kodeksu karnego to jest sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej.

Postępowanie prowadzone jest „w sprawie” i na obecnym etapie Prokurator zlecił Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. wykonanie niezbędnych czynności, w tym uzyskania dokumentacji z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. a także wystąpił o dane medyczne z placówek, w których mają znajdować się osoby hospitalizowane w związku z podejrzeniem zarażeniem wirusem żółtaczki pokarmowej.

Jednocześnie kompleksowa karnoprawna ocena niniejszego zdarzenia może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu całości postępowania i wyjaśnieniu wszystkich okoliczności w sprawie.

2017-04-21 ok24.tv