Spółka „Projekt Kępno” pozyskała dotację bezzwrotną na budowę krytej pływalni w Kępnie. Wniosek został złożony pod koniec czerwca do Ministerstwa Sportu i Turystyki i po pozytywnej ocenie otrzymał rekomendację do wsparcia w wysokości ponad 2 miliony złotych.

Wsparcie Ministerstwa Sportu
Tym samym montaż finansowy dla tej ponad trzydziestomilionowej inwestycji poza wkładem własnym spółki nie obciąża budżetu i nie wpływa na wskaźniki zadłużenia Gminy Kępno. Dofinansowanie wpłynie na konto spółki w latach 2018-2019. – Pozyskaliśmy ponad 2mln zł dotacji na budowę krytej pływalni. To jest istotne i ważne, bo każde środki zewnętrzne na realizację tej inwestycji jakże wyczekiwanej i potrzebnej, a z drugiej kosztownej powoduje, że budżet gminy Kępno czy też spółki może swoje środki przeznaczyć na inne cele – powiedział burmistrz Piotr Psikus.

Niskie bezrobocie przeszkodą do większych pieniędzy
Z projektu ogłoszonego przez ministerstwo można było uzyskać ponad 5 mln, ale wskaźniki dla gminy Kępno, między innymi z uwagi np. na niskie bezrobocie, praktycznie ograniczyły do 1/3 możliwości tego dofinansowania. Poza tym ograniczenia regulaminu konkursu wskazywały, że z dotacji współfinansowane mogą być wyłącznie koszty dotyczące części sportowej obiektu, a zatem pełnowymiarowa niecka basenu sportowego, przynależna widownia, dźwig osobowy przeznaczony również dla osób niepełnosprawnych oraz przyległe sanitariaty i szatnie.

Ile kosztować będzie basen?
Podczas najbliższej sesji z budżetu gminy aportem wniesione zostanie do spółki „Projekt Kępno” ponad 8 mln zł. Dodatkowo sama spółka wyemituje obligację przychodowe wartości blisko 20 mln zł. Kryta pływalnie w Kępnie kosztować będzie 27 mln zł netto (33 mln brutto), ale dopiero w późniejszym etapie dojdzie budowa łącznika z Halą Widowiskowo-Sportową i saunarium zewnętrznego.

Strajkowali podwykonawcy
Budowa krytej pływalni ma kilkutygodniowe opóźnienie, przyznała prezes spółki. – To opóźnienie, które mamy w budowie wynika z tego, że nie został dostarczony beton. Po prostu pracownicy jednego z podwykonawców strajkowali i nie przyjeżdżały nam przed 2 tygodnie „gruszki z betonem” i przestój będziemy musieli nadrobić w innym terminie. Teraz mamy już przygotowane półfabrykaty, odbywają się raz w tygodniu rady budowy, więc jestem spokojna o dalszą realizację i dochowanie terminów – powiedziała Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska.

Kiedy będą zatrudnienia do pracy na basenie? 
Czy prezes spółki przygotowuje program funkcjonowania obiektu i zatrudnienia pracowników? – W tej chwili formułujemy sobie to koncepcyjnie. Musimy przygotować montaż finansowy dla funkcjonowania obiektu. To będzie w 3 kwartale 2018 r. Nabory ruszą, z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem, bo to nie będzie kadra, którą można wziąć „z ulicy”. To muszą być pracownicy wykwalifikowani z uprawnieniami odpowiednimi. 1 października 2018 musimy mieć pełen skład kadry pracowników – dodała prezes.

2017-12-12 ok24.tv za radiosud.pl, zdjęcia Projekt Kępno