Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Łukasz Szumowski przekazał Państwowej Komisji Wyborczej rekomendacje ws. wyborów prezydenckich. W dwóch gminach odbędą się one wyłącznie w drodze korespondencyjnej. Jedna leży w Wielkopolsce.


Jedna z tych gmin to wielkopolski Baranów w powiecie kępińskim. Przypomnijmy, że w jednej z fabryk mebli w Baranowie mieliśmy do czynienia ze sporym ogniskiem, które później rozlało się praktycznie na cały powiat.
Skutkiem były między innymi kilkudniowe badania drive thru i poważne zagrożenie zamknięcia całego powiatu. Dziś sytuacja nie jest już tak tragiczna, ale jednak daleko od opanowania, stąd zapewne decyzja ministra.
Wcześniej Łukasz Szumowski poinformował, że decyzje co do rekomendacji mają zapaść na postawie trzech informacji – dotyczących liczby nowych zachorowań, liczby aktywnych chorych i liczby osób objętych kwarantanną i izolacją. – Na pewno kilka gmin będzie takich, które mają bardzo wysokie te liczby. Natomiast nie przewiduję, by była to duża ilość. One są w różnych województwach: śląskim, łódzkim czy wielkopolskim. Jest kilka tych województw, gdzie są gminy, które mają wysokie wskaźniki – mówił minister.
Jak informuje wp.pl, w PKW obecnie trwa posiedzenie członków komisji, którzy odniosą się do tych rekomendacji. PKW musi przyjąć uchwałę najpóźniej tydzień przed wyborami.