Jubileusz 170-lecia istnienia obchodziło I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie. Uroczystości odbyły się 17 kwietnia 2015 r., a w auli Alma Mater Ostroviensis spotkali się z tej okazji m.in. potomkowie fundatorów, byli dyrektorzy placówki i pedagodzy, absolwenci oraz samorządowcy.

– Od 1845 roku do dnia dzisiejszego nasza szkoła pełni wyjątkową rolę w środowisku Ostrowa Wielkopolskiego, Powiatu Ostrowskiego, a poprzez przynależność do rodziny najstarszych szkół w Polsce jej funkcjonowanie ma także wymiar ogólnopolski – powiedział podczas uroczystości dr Marek Lewicki dyrektor I LO przybliżając krótki rys historyczny.

zdjecie

Szkoła przyjęła najpierw nazwę Królewskie Katolickie Gimnazjum, nazywana była Wielkopolską Szkołą Edukacji Narodowej. Z inicjatywą jej założenia wystąpił proboszcz ks. Jan Kompałła w czasie kazania w 1840 roku. W tej inicjatywie wspierał go ziemianin z pobliskiego Lewkowa Wojciech Lipski.

– Od początku istnienia szkoła charakteryzowała się wysokim poziomem wykształcenia nauczycieli. Wszyscy mieli ukończone studia wyższe, a w latach . W latach 1845-1873 w ostrowskim gimnazjum pracowało 19 nauczycieli z tytułem doktora. Wielu prowadziło tu pracę naukową, a szkoła była nie tylko ośrodkiem kształcenia, ale też ośrodkiem naukowym – mówił M. Lewicki.

zdjecie

Współczesna tradycją szkoły jest Galeria Portretów absolwentów szkoły. Podczas obchodów Jubileuszu do kolekcji dołączył kolejny obraz ufundowany przez Starostę Ostrowskiego. Tym razem był to portret księcia Janusza Radziwiłła. Autorem malowidła jest prof. Tadeusz Gaworzewski.

Podczas uroczystości wręczono tytułu ,,Zasłużony dla I Liceum Ogólnokształcącego’’ i ,,Zasłużony Profesor Alma Mater Ostroviensis’’. Przyznano je Pawłowi Rajskiemu Staroście Ostrowskiemu absolwentowi rocznika 1978 oraz Alicji Nowince profesorowi biologii.

zdjecie

– Tytuł to wielkie wyróżnienie, ale też sytuacja, która budzi u mnie pytania, czy to jest ten właściwy moment, czy już zasłużyłem na takie wyróżnienie, ale skoro kapituła tak zdecydowała niech mi będzie wolno podziękować za ten zaszczyt. Jestem dziś podwójnie szczęśliwy, bo obok mnie stanęła moja ulubiona Pani profesor Alicja Nowinka, która uczyła mnie, a potem moich synów, biologii. To jest chyba pierwszy raz kiedy staliśmy razem, uczeń i mistrz, w budynku, który jest tak szczególny. Zawsze ilekroć się tu pojawiam uświadamiam sobie, jak wyjątkową szkołę ukończyłem, jakich miałem wspaniałych profesorów, jakich ludzi poznałem na swojej drodze – powiedział P. Rajski.

W uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele rodziny Lipskich, potomkowie fundatora szkoły oraz parlamentarzyści: Andrzej Dera, Przemysław Krysztofiak i Piotr Walkowski.

zdjecie

Władze samorządowe Powiatu Ostrowskiego reprezentował Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu wraz z liczną reprezentacją radnych powiatowych. Miasto Ostrów reprezentowała Prezydent Miasta Beata Klimek.

zdjecie

Toast za pomyślność wzniósł Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.

2015-04-26