Niemal stu przedstawicieli najróżniejszych środowisk i zawodów Ostrowa Wielkopolskiego odpowiedziało na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskie Jarosława Lisieckiego i wzięło 3 maja udział w Obiedzie Ostrowskich Stanów. Uczestnicy zjedli wykwintny obiad przygotowany przez restaurację „Komeda” Anny Walczak i stanęli do tradycyjnej fotografii u stóp ratusza. Tradycja taka jest kultywowana w Ostrowie Wielkopolskim już od 17. lat.

W uroczystym obiedzie udział wzięli:

sierżant Natalia Antoniewicz – dzielnicowa Rewiru Dzielnicowych na Starych Kamienicach; obowiązkowa, zaangażowana, wzorowa, dyspozycyjna; szybko zdobyła zaufanie mieszkańców.

Teresa Burkietowicz – Radna Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, animatorka kultury – szczególnie plastycznej i teatralnej Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych

dr Edyta Godziszewska –  dr nauk humanistycznych w zakresie filozofii, wykładowca filozofii oraz lektor języka angielskiego w Społecznej Akademii Nauk;  lektor i członek Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

Elżbieta Grocholska – zawodowo – lubiana i ceniona technik analityki medycznej w ostrowskim szpitalu, a w działaniu obywatelskim Radna Miejska – to jej druga kadencja w radzie miejskiej

siostra Benwenuta Wiesława Jankiewicz – „serce dla innych”– to motto uznanej w naszym środowisku siostry – byłej dyrektorki Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety (na ul. Gimnazjalnej), która ponad trzydzieści lat opiekowała się niepełnosprawnymi dziećmi

Elżbieta Jenczak – służy społeczeństwu od lat, dyrektor jednego z najlepszych w kraju ostrowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; jest miłośniczką dobrej książki, roweru turystycznego i podróży tych bliskich i dalekich

Irena Kasprzak – emerytowana nauczycielka i kierownik kształcenia Zespołu Szkół Medycznych.  Od 14 lat członek – a od 11 prezes – Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa” – organizacji która opiekuje się chorymi  terminalnie. Inicjuje i prowadzi akcje promujące wolontariat hospicyjny i ideę opieki nad chorym  w domu.

Maria Kasprzak-Raszewska – wydawca i redaktor naczelna  chętnie czytanej gazety powiatu kaliskiego i ostrowskiego „Nasz Rynek”, prowadzi też firmę reklamową; uczestniczy w wielu akcjach społecznych i charytatywnych.

Elżbieta Kaźmierczak – polonistka z I Liceum Ogólnokształcącego, Alma Mater Ostrviensis – szkoły obchodzącej 170-lecie swego istnienia.; innowacyjny – poszukujący pedagog; wychowawca wielu laureatów konkursów polonistycznych;  lubiana przez wychowanków.

Aleksandra Kierstein – wielce doświadczona w działaniach na rzecz samorządu ostrowskiego, była przewodnicząca rady  i wiceprezydent Miasta, była Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego. To za jej czasów  przewodniczenia wprowadzono do kalendarza miejskiego Obiady Ostrowskich Stanów.

Beata Klimek – była dziennikarka i rzecznik starosty ostrowskiego; po wygranych ubiegłorocznych wyborach samorządowych – Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego; w historii naszego miasta jest to pierwsza kobieta na tym wielce odpowiedzialnym stanowisku.

Anna Kobielska-Okrój – redaktor naczelna Telewizji Proart; pomysłodawczyni wielu akcji telewizyjnych (jak Prosto w oczy, Babskie gadanie) i charytatywnych (Niech wszyscy mają święta)

Ewa Litwin – od lat związana z ostrowska Temidą, obecnie prezes Sądu Rejonowego, zarazem przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich

Ewa Matecka – do tej pory znana w środowisku  z działań na rzecz animacji kultury, a dziś piastuje ważne stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Edyta Mielczarek – czołowa koszykarka I ligi państwowej; wychowanka Towarzystwa Sportowego „Ostrovia”. Nasz zespół  regularnie gra na zapleczu żeńskiej ekstraklasy. Pani Edyta  występuje  w pierwszej piątce na pozycji niskiej skrzydłowej i należy do najlepszych zawodniczek drużyny biało-czerwonych i I ligi.

Angelika Możdżanowska – Senator RP, mówi o sobie – matka, społecznik, wykładowca, ekonomistka,  przedsiębiorca; a dziś też Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.

prokurator Wanda Palczewska – absolwentka prawa na UAM w Poznaniu, szanowany prawnik, Kieruje od lat  Prokuraturą Rejonową w Ostrowie Wielkopolskim;  z zamiłowania to wędrówki po lasach i z pasją zbiera grzyby;

Agnieszka Peśla –  kocha dobrych ludzi i dobre książki; specjalizuje się w biografiach sławnych ludzi; dzięki swej aktywności przełamuje uprzedzenia i bariery mentalne łamiąc stereotypy dotyczące niepełnosprawności. Niesie pomoc innym,  jako członek Zespołu ds. Likwidacji Barier Architektonicznych przy Prezydencie Ostrowa przyczyniła się do likwidacji wielu barier architektonicznych i funkcjonalnych na terenie miasta.

Maria Pietrzykowska uznana obywatelka Miasta; wieloletni i doświadczony bankowiec; chętnie włącza się w akcje charytatywne na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los; obecnie Dyrektor Okręgowy Banku Zachodniego BZ WBK SA;

Regina Podskarbi – adiunkt Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, etnolog, była w latach 2004 -2009 wykładowcą Uniwersytetu A. Mickiewicza, juror w przeglądach folklorystycznych południowej Wielkopolski,  prowadzi warsztaty z kultury ludowej, pomysłodawca i założyciel Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego, realizator cyklu programów „Uniwersytet bez wieku”

Małgorzata Puchalska – wokalistka, pokochała nurt poezji śpiewanej,  laureatka wielu wokalnych konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych (piosenka żydowska i francuska). Ostatnio też tworzy własną muzykę; jej  kompozycje słyszeliśmy podczas ostrowskiego Mistrium Męki Pańskiej i Pochodzie Króli. Prowadzi również  muzyczne kształcenie młodzieży i działa w Fundacji na rzecz osób starszych i chorych „Pomoc Na Czasie”.

Hanna Sobolewska – wydawca i Redaktor Naczelny „Faktów Ostrowskich”; właściciel Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego „Hanna”

Emilia Szymendera – prezes Towarzystwa Pomocy im. św.  Brata Alberta, prowadzi od lat Dom dla bezdomnych mężczyzn na Pruślinie; działanie na rzecz innych – to jej życiowe hasło;

Maria Tomalak –  od 33 lat związana z ostrowską oświatą i III Liceum Ogólnokształcącym. Konsekwentnie realizuje swoją wizję i koncepcję pracy szkoły w kreowaniu wizerunku szkoły „jako miejsca z przeszłością dla ludzi z przyszłością”. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przyznała tytuł „Brązowej Tarczy 2015” a tym samym ostrowskie III Liceum Ogólnokształcące znalazło się wśród najlepszych liceów w Polsce.

Agnieszka Wenderska – wzorowa uczennica  I LO ze stypendiami starosty, wychowanka szkoły baletowej Aliny Janikowskiej, laureatka wielu zespołowych i indywidualnych nagród z ostrowska „Gwiazdą”, obecnie skupia się – solo balet klasyczny i taniec modernjazz.

Arleta Zeidler – w mediach od 10 lat, dociekliwa dziennikarka radiowa – od 8 lat jako korespondent Radia Centrum;  relacjonuje nam wydarzenia z miasta i powiatu; bliskie są jej sprawy lokalne; chętnie podejmuje trudne tematy społeczne

Barbara Źródlewska-Olejnik – dziennikarka. Szef anteny w Radiu ESKA Ostrów – Kalisz. W radiu zakochała się blisko 20 lat temu. I prawie tyle czasu już relacjonuje na jego falach życie Ostrowa i Kalisza. Od 13 lat- robi to na antenie Radia ESKA.

Rafał Adamczak – ekonomista,  przedsiębiorca w branży nieruchomości i handlu; prezenter i menedżer muzyczny. Radny miasta – druga kadencję.

Zygmunt Banasiak – emerytowany kolejarz i strażak; oddany działacz – obecnie przewodniczący  rady osiedla Stare Kamienice,  radny miasta siódmej kadencji.

Andrzej Baraniak – Sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, jego hobby to bieganie; dziś  czołowy  biegacz wśród urzędników (nie tylko ostrowskich)

Tomasz Berus – trener II klasy w  piłce nożnej; uznawany za jednego z najzdolniejszych trenerów piłki nożnej młodego pokolenia w Wielkopolsce; obecnie – trener koordynator drużyn młodzieżowych w LKS Centra Ostrów; zespoły prowadzone przez pana Tomasza  odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej .

Andrzej Tadeusz Biliński – specjalista analityki klinicznej i toksykologii; Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny,  dyrektor ostrowskiego Sanepidu; pełni również odpowiedzialną funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych w Warszawie; zainteresowania: medycyna, prawo i sport;

Roman Bochniak – emerytowany elektronik, którego pasją jest krótkofalarstwo. Znak wywoławczy to SP3HUF.  Jest kierownikiem i zarazem operatorem odpowiedzialnym klubu  SP3PFQ. W roku 300-lecia relokacji miasta promował Ostrów jako „HF 300 Jan Jerzy Przebendowski”. Pan Roman to też nasz ostrowski poeta – mówi o sobie „poeta codzienności” i fotograf amator – dokumentalista; od ponad 40 lat dokumentuje zmiany zachodzące w Parku Miejskim.

Ziemowit Borowczak – z wykształcenia magister gospodarki przestrzennej; duże doświadczenie w zarządzaniu i w samorządzie różnych szczebli; nowa twarz w ostrowskim samorządzie – Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego; odpowiedzialny „za twarde” resorty miasta.

ks. Dariusz Brylak – wikary  parafii z Wysocka Wielkiego, duchowny wielkiej wiary i mądrości; prowadzi – czasami kontrowersyjne, zbyt  „nowoczesne” formy nauk,  rekolekcji, a i też przez  internet; organizuje otwarte dyskusje na temat roli Kościoła XXI wieku; związany z Ostrowem, środowiskiem twórczym miasta; uczestnik wielu działań „ulicznych” – „I ty możesz być świętym”, czy  Misterium Męki Pańskiej

Andrzej Dera – Poseł na Sejm RP, członek Komisji Zdrowia, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, ale pan poseł to prawnik, doświadczony samorządowiec; były radny miasta i powiatu, sekretarz miasta,  kierownik urzędu rejonowego i cały czas wytrawny szachista.

Paweł Dutkiewicz – szczypiornista,  wychowanek Klubu Piłki Ręcznej  „Ostrovia”; w drużynie występuje na pozycji skrzydłowego; grał też na parkietach II ligi w barwach klubu z Kalisza, a także w ASPR Zawadzkie.

dr nauk medycznych Mirosław Falis – od lat jest związany z ostrowskim szpitalem, pełni funkcję ordynatora oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. To znany i ceniony w środowisku ortopedycznym specjalista, a ostrowska ortopedia to teraz jeden z wiodących tego typu oddziałów w Wielkopolsce. Rocznie hospitalizowanych jest tu ponad 1 500 pacjentów. Specjalista z ostrowskiego szpitala został wybrany prezesem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego w Poznaniu.

dr nauk medycznych Piotr Frąszczak – ortopeda i chirurg urazowy; były długoletni lekarz z ostrowskim szpitalu, prezes Prywatnego Szpitala Centrum Medycznego „Ort-Medica”; od kilku lat przyjaciel i opiekun medyczny a zarazem też i sponsor ostrowskiego sportu; założyciel lekarskiej drużyny piłki nożnej, która to w ubiegłym roku zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Lekarzy;

Wojciech Gawłowski – poeta, autor 11 arkuszy i tomików. Tłumaczony na niemiecki, angielski, francuski, czeski  i serbo-chorwacki. Animator kultury. Zawodowo – pracownik ostrowskiego Oddziału ZUS.

Wojciech Gilarski – historyk, były nauczyciel, dyrektor Ostrowskiego Domu Kultury, działacz społeczno-kulturalny, szczególnie w ramach Ostrowskiego Towarzystwa Kulturalnego; zasłużony samorządowiec, były przewodniczący Rady Miejskiej;

Ryszard Glapa – od ponad 25 lat Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Ostrowie Wielkopolskim; obecnie również  Prezes Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. Za swą społeczną i zawodową działalność został uhonorowany  najwyższym wyróżnieniem  polskiego rzemiosła – Szablą Jana Kilińskiego; to uczestnik wszystkich Obiadów Ostrowskich Stanów.

Kajetan Hądzelek – rodem ostrowianin, zacny obywatel, człowiek wielkiego charakteru i kultury; historyk sportu, działacz sportowy; emerytowany pracownik naukowy – doktor, docent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (były dziekan i prorektor tejze uczelni); Kierownik Katedry Sportu i Turystyki. Prezes Fundacji Centrum Edukacji Olimpijskiej, prezes honorowy Polskiego Związku Koszykówki, wiceprezesPolskiego Komitetu Olimpijskiego. Uhonorowany medalem  „Kalos Kagathos”. Honorowy  Obywatel Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Marian Herwich – emerytowany pułkownik Wojska Polskiego;  radny miasta trzech kadencji; aktywny działacz osiedlowy – przewodniczący Rady Osiedla „Wenecja” .

Cezary Janiszewski –  animator kultury, fotografik, wydawca i edytor, autor wielu publikacji artystycznych; dyrektor n klubu – sztuka i edukacja;

Władysław Jarosik – znany obywatel miasta, zawsze związany z zielenią, przyroda, kwiatami…  kiedyś szefował w ogrodnictwie miejskim, dziś  na emeryturze prowadzi działalność usługową związaną z zagospodarowaniem terenów zieleni i jest właścicielem PHU AGRICOLA BONUS

Bogusław Kafarski – z zawodu  lekarz stomatolog;  ratownik WOPR, pilot wycieczek zagranicznych, z zamiłowania: podróżnik, filmowiec, fotograf, płetwonurek, żeglarz, lotnik, lingwista. Po maturze w 1980 roku wraz z kolegami trafia do Tajlandii. I tak się zaczęło – od tego momentu podróże stają się jego życiową pasją.

Jerzy Kania –  pracuje zawodowo w Spółce Kuźnia Ostrów Wielkopolski; jest czynnym członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji; ceniony animator muzyki, od bardzo wielu lat – serce i dusza Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pełniąc funkcję prezesa zarządu orkiestry.

Wacław Kieremkampt – emerytowany urzędnik,  historyk regionalista, badacz archiwów akt dawnych, autor czterech cennych źródłowych prac naukowych  o historii Ostrowa Wielkopolskiego; jego badania zmieniły warsztat  naukowy  badań nad dziejami miasta i najbliższych okolic.

ks. Adam Kraska –  wikary parafii Ducha Świętego, który został przez mieszkańców naszego miasta doceniony m.in. za przygotowanie widowisk Misterium Męki Pańskiej oraz Pochodu Króli, za reaktywowanie Ostrowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, za wspaniałą pracę z młodzieżą. W 20. Plebiscycie – konkursie Gazety Ostrowskiej otrzymał jako pierwszy duchowny tytuł Ostrowianina Roku 2014. Ostatnio został też poetą i otworzył przewód doktorski.

Dariusz Krysik – nauczyciel   historii  i  edukacji   dla   bezpieczeństwa w Gimnazjum Jana Pawła II. Oddany  pracy z młodzieżą. Jego uczniowie to finaliści, laureaci  wielu konkursów  i turniejów (między innymi  Wojewódzkich Konkursów Historycznych, Ogólnopolskich Turniejów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, Turniejów Pierwszej Pomocy  PCK lub Ogólnopolskiego  Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież  zapobiega Pożarom”.

Przemysław Krysztofiak – jeszcze w ubiegłym roku radny miasta, dziś Poseł na Sejm RP. Członek Komisji administracji cyfryzacji oraz Komisji spraw zagranicznych.

Henryk Kubera – postać powszechnie znana nam wszystkim, wielkiego formatu patriota i Polak; pojechał kiedyś „na studia” do Poznania, no i pozostał,  ale cały czas sercem Ostrowianin, nasz Honorowy Obywatel Miasta,;

Roman Kubera – menadżer medyczny; to przedstawiciel ostrowskiego rodu Kuberów, ale  już poznańskiego pokolenia;

Maciej Kubiak – pokochał bieganie,  upowszechnia szeroko pojęty styl  życia na sportowo; twórca i zawodnik  – a i też  bardzo aktywny działacz drużyny Ice MatTeam Ostrów; ze startu na strat osiąga coraz lepsze wyniki – ale dla niego najważniejsze jest zdrowie.

Michał Kucharski – od 9 roku życia gra w piłkę nożną – zawsze w LKS Centra Ostrów; jeden z największych talentów piłkarskich w Wielkopolsce, pomimo młodego wieku (20 lat) imponuje dojrzałością i skutecznością w rozgrywkach trzecioligowych; niestety wszystko wskazuje na to, ze w nowym sezonie będzie już piłkarzem Lecha Poznań.

prof. dr hab. inż. Marek Langner – ostrowianin o światowej sławie naukowiec Katedry Inżynierii Biomedycznej Wydziału Podstawowych  Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Andrzej Latusek – jak przed laty zakładał Parafialny Klub Sportowy “Wiraż” na pewno nie wiedział, że tyle zdziała w ostrowskim, krajowym sporcie. Prezes, trener i wychowawca mistrzów Polski, Europy i świata.

Roman Leki – mieszkaniec schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. Brata Alberta na Olszynowej;  tutaj znalazł swe miejsce; jest mistrzem rozwiązywania krzyżówek, roszad, rebusów i  telewizyjnych turniejów.

starszy ogniomistrz Andrzej Lepka – „ostrowski zwyczajny niezwyczajny” niezwykle sumienny i odpowiedzialny, skromny dbający w pierwszej kolejności o innych;  strażak – operator sprzętu specjalistycznego w ostrowskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej

Jarosław Lisiecki – Przewodniczący Rady Miejskiej

Paweł Maleszka – emerytowany policjant, 15 lat komendant  powiatowy, ale od ponad dwudziestu lat aktywny członek stowarzyszenia Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski i Chóru Męskiego „Echo”

Zbigniew  Marcinkowski – filar Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Współzałożyciel Stowarzyszenia, regionalista, wiceprzewodniczący, a od drugiej kadencji przewodniczący Komisji Rewizyjnej OTG; sekretarz i członek zespołu  redakcyjnego „Rocznika OTG”;  zasłużony dla rozwoju ostrowskiej genealogii. Wyróżniony odznaką „Pro genealogia”.

dr Karol Marszał –  człowiek kultury i oświaty; z jednej strony członek Chóru Nauczycielskiego i prezes ostrowskiego – największego w Polsce  – Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, aktywnie działa w stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych Raszkowa i okolic; a z drugiej strony doskonały pedagog i dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego

Robert Matuszewski – muzyk poruszający się w obszarach klasyki i jazzu. Absolwent Akademii Muzycznej we Wroclawiu, nauczyciel  klasy saksofonu, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych. Autor wielu projektów muzycznych – Saxodeon, Big-Band Powiatu Ostrowskiego, Trio jazzowe Music & Moves.

Tomasz Mieloch – projektant książek i akcydensów. Prowadzi wydawnictwo Republika Ostrowska,  specjalizujące się w publikacjach regionalnych i katolickich, takich jak „Apostoł wielkiej dobroci” o księdzu Kazimierzu Rolewskim czy pamiętnik księżnej Elżbiety Radziwiłłówny „Fala przeszłości”. Współtwórca serii poetyckiej „Biblioteka świętego Grzegorza z Nazjanzu

starszy brygadier Andrzej Morta – Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej najlepszej w Wielkopolsce (po raz trzeci nasza komenda zdobyła puchar najlepszej w województwie);  sprawdził się jako szef bezbłędnie podejmujący  trudne decyzje w sytuacjach kryzysowych

Grzegorz Muss – od 23 lat prowadzi firmę ZUH Elektrosprzęt, która zajmuje się serwisowaniem elektronarzędzi i narzędzi spalinowych; dba o wysoką  jakość usług swych pracowników; związany ze sportem – wiceprezes  ds. młodzieży w LKS Centra Ostrów; działa charytatywnie, wspiera też działania oświatowe.

Marcin Okrój – współwłaściciel Telewizji Proartr oraz portalu wlkp24.info – największej grupy medialnej w południowej Wielkopolsce; twórca  akcji „Oddaj krew z kablówką”; dzięki jego działaniom uratowano nie jedno życie, ale też integruje ostrowian w słusznej sprawie.

Wiesław Okrój – ostrowski przedsiębiorca, od 1991 roku współwłaściciel firmy Promax (która to zatrudnia ponad 120 osób); ale też ekolog z krwi i kości; pionier w budowaniu elektrowni wiatrowych w powiecie ostrowskim; od lat wspiera ostrowski sport; motto życiowe: zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

Marek Owczarek – przykład prawdziwego uczynnego sąsiada, gospodarza i działkowca; dusza Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Przyroda”; za swe wieloletnie działania uhonorowany złota honorową  Odznaką Działkowca.

Dariusz Peśla – historyk-regionalista, autor kilkunastu książek, społecznik, obrońca praw osób niepełnosprawnych. Posiada liczne publikacje w pismach regionalnych i ogólnopolskich. Był współtwórcą ostrowskiej akcji parkingowej „Superkierowcą bądź” i inicjatorem uruchomienia stałych „niebieskich” linii autobusów MZK przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Zbigniew Piekarski – „muzyk/automatyk”, animator kultury, wyróżniony przez Prezydenta Miasta nagrodą „Osobowość Kultury – Za  dokonania życia”; aktywny członek stowarzyszenia Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski oraz Miejskiej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.

Roman Pułkownik – nie po raz pierwszy na Obiedzie Ostrowskich Stanów; powszechnie ceniony i znany przedsiębiorca ostrowski; współwłaściciel Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego, firmy realizującej największe inwestycje w mieście i w kraju; donator i sponsor wielu działań sportowych i społecznych w Ostrowie.

nadkom. Zbigniew Raczak – Komendant Powiatowy Policji, największej i najlepszej jednostki powiatowej w Wielkopolsce; otwarty na potrzeby i problemy mieszkańców miasta i powiatu; jako jedyny z komendantów policji  Wielkopolski nagrodzony w ubiegłym miesiącu przez ministra Spraw Wewnętrznych.

Paweł Rajski – Starosta Ostrowski, prezes stowarzyszenia Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski, kawaler Orderu Uśmiechu.

ks. dr Krzysztof Rej – to już „stary” Obywatel naszego miasta; proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostrowie Wielkopolskim

Henryk Rybak – kombatant, twórca i zastępca komendanta ostrowskiej Tajnej Organizacji Młodzieżowej,  żołnierz i oficer Armii Krajowej, pseudonim „Opat”, jeden z dowódców  ostatniej w granicach Rzeczpospolitej słynnej „Akcji  Burza”; dziś aktywny prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Rafał Stempniak – trener szczypiorniaka w Klubie Piłki Ręcznej  „Ostrovia”, wychowawca drużyn młodzieżowych, z którymi odnosi sukcesy wojewódzkie i ogólnopolskie; wielki autorytet w tej dyscyplinie sportu.

Robert Strzelczak – podpora ostrowskiego tenisa stołowego; zawodnik, teraz trener i prezes klubu sportowego „Tajfun” Ostrów; nie szczędzi sił, czasu i środków aby rozwijał się klub; stawia na wychowanie młodych tenisistów.

Michał Szmaj – prawnik, od 1994 roku radny miasta,  były wiceprezydent miasta, działacz osiedlowy – przewodniczący rady osiedla „Zacisze-Zebców”; obecnie po raz trzeci pełni funkcję Wiceprzewodniczącego  Rady Miejskiej.

ks. Andrzej Szudra – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na ul. Limanowskiego.

Włodzimierz Szymanowski –    urzędnik naszego Magistratu (kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej). Od 35 lat działa w Klubie Sportowym „Ostrovia”, pełniąc funkcje społecznie począwszy od kierownika sekcji do prezesa klubu. Aktualnie wiceprezes  Towarzystwa Sportowego OSTROVIA – jednosekcyjnego klubu koszykówki żeńskiej.

insp. Grzegorz Szyszka – komendant Straży Miejskiej; odpowiada za porządek i ład publiczny w naszym mieście; a swe zadanie wykonuje wzorowo. Aktywnie uprawia turystykę rowerową.

Dariusz Śron – przedsiębiorca ostrowski, współwłaściciel firmy Info-GLOBAL, która od 20 lat jest producentem najwyższej jakości akcesoriów do montażu dachów i elewacji. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma uznawana jest za specjalistę w tej dziedzinie w kraju i w Europie. Dostarcza obecnie swoje produkty do ponad 30 krajów europejskich. Donator bardzo wielu akcji charytatywnych, sponsor sportu (motocross i alpinizm) i kultury.

Ryszard Taciak – samorządowiec, były Przewodniczący Rady Miejskiej, obecnie radny Powiatu Ostrowskiego; uznany działacz osiedlowy; zawodowo dyrektor departamentu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

dr Wojciech Telega – Lekarz o wielkim sercu, anestezjolog, specjalista medycyny paliatywnej;  od siedmiu lat prowadzi NZOZ „Hospitium” Hospicjum Domowe w Ostrowie i Pleszewie –  w zakresie ambulatoryjnych świadczeń medycznych. Powszechnie uznawany i ceniony wśród pacjentów.

Lech Topolan – wielce zasłużony samorządowiec miasta, były Przewodniczący Rady Miejskiej, obecnie pełni funkcje wiceprzewodniczacego; działacz ostrowskiego sportu, ogromne zasługi w rozwoju infrastruktury sportowej, Prezes Honorowy LKS CENTRA Ostrów Wielkopolski.

Michał Trusz – artysta grafik. Jego pasją jest uprawa pomidorów i ziół na działce. Zawsze wywiesza flagę miejską na wszystkie święta. Pasjami gra na fortepianie pod czujnym okiem dziadka Floriana Tomaszewskiego. Nie rozstaję się ze swoim ironicznym podejściem do świata, dzięki czemu jest w stanie przejść nawet najgorsze z uśmiechem na twarzy.

Janusz Ulichnowski – przedsiębiorca ostrowski, właściciel firmy Ulichnowski. Nieruchomości.pl ; posiadający wieloletnią praktykę na rynku zarządzania i pośrednictwa własnymi zasobami mieszkalnymi oraz użytkowymi. Posiada duże doświadczenie w tym zakresie, potwierdzone licencjami zarządcy nieruchomości. Jest członkiem Dolnośląskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości oraz Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Janusz Walczak – najbardziej medialna postać Ostrowa, nie ma telewizyjnych wiadomości sądowych bez pana wiceprokuratora Okręgowego i rzecznika naszej prokuratury; od lat związany z Temidą ostrowsko-kaliską, spokój świadczy i dowodzi o doświadczeniach  i kompetencjach prawniczych.

Piotr Walkowski – Poseł  na Sejm Rzeczpospolitej Polski, były samorządowiec powiatu ostrowskiego.

Jarosław Wardawy, dziennikarz, wydawca, animator kultury; redaktor naczelny „Gazety Ostrowskiej”, autor trzech książek: „Big Cyc na barykadzie rokędrola”, „Moim zdaniem” oraz „Ich zdaniem”; twórca i dyrektor uznawanych na mapie Europy międzynarodowych festiwali „Reggae na Piaskach”.

Wiesław Wawrzyniak – lekarz stomatolog, prezes  Okręgowej Izby Lekarskiej w Ostrowie Wielkopolskim; organizator wielu inicjatyw zdrowotnych w naszym regionie.

Ryszard Wilczewski – menager nowoczesnej uznanej firmy w polskim budownictwie. Jest współwłaścicielem Zakładu Budowlano-Remontowego, firmy realizującej największe inwestycje przemysłowe, handlowe „pod klucz” w całym kraju. Laureat wielu znaczących nagród branżowych. Ale tez sprawdzony dobrodziej i sponsor działań charytatywnych i sportowych.

Zenon Woźniak – prezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Inżynierii „Eko-Inzynieria” firmy realizującej szereg inwestycji wodnościekowych na terenie miasta, wspiera finansowo działania kulturalne i sportowe.

Andrzej Żurek – zacny obywatel miasta, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego w „technikum zapowskim”, trener, wychowawca wielu pokoleń sportowców.

Andrzej Leraczyk – pomysłodawca Ostrowskich Obiadów Stanów, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, animator kultury.

2015-05-04 ok24.tv za gazetaostrowska.pl; fot. Dariusz Malik