Epokowego odkrycia dokonali konserwatorzy podczas prac remontowych kościoła franciszkanów w Kaliszu. W prezbiterium pod tynkiem odnaleziono 16-metrowe malowidło, prawdopodobnie największe w Polsce, a niewykluczone, że także w Europie.

Na razie konserwatorzy analizują malowidło. – Musimy na razie ustalić datę powstania malowidła. Pochodzi ono prawdopodobnie z końcówki XIII lub początku XIV wieku. Ma wysokość ok. 16 m – mówi Beata Matusiak, konserwator zabytków z Kalisza. – Malowidło znajduje się w prezbiterium na ścianie północnej. Zostało tymczasowo zabezpieczone zwojami płótna. Przedstawia ono prawdopodobnie św. Krzysztofa. Będzie jeszcze przeprowadzana analiza 

Konserwator dodaje, że znajduje się ono w dobrym stanie. Teraz trzeba będzie jeszcze odkryć dół malowidła i znaleźć fundusze na konserwację całkowitą lub zachowawczą. – Potrzebna jest jeszcze analiza porównawcza, ale z tego, co się orientujemy, większego malowidła w Polsce nie ma, a być może i nawet w Europie – zaznacza Beata Matusiak.

To nie jedynie dotychczas odkrycie, jakiego dokonano podczas prac konserwatorskich. Przypomnijmy, że archeolodzy na początku lutego odnaleźli ponad 20 monet, w tym srebrną, wzorowana na matapanie – weneckim groszu. Dotychczas na ziemiach polskich znaleziono zaledwie kilka takich.

2018-02-28 ok24.tv za kalisz.naszemiasto.pl