Po 16 latach gromadzenia dokumentów i osobistych starań Pana Henryka Rybaka (90 lat) o wydanie publikacji, przy wsparciu wszystkich samorządów z terenu Powiatu Ostrowskiego powstała książka – monument. Monografia opisuje szlak bojowy jednostki 1919-1939, historię polskiego wojska w Ostrowie Wielkopolskim, a kończy się w momencie rozwiązania Pułku. Warto podkreślić, że w szeregach 60 PPW  służyło wielu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego, m.in. kapral Jan Ładubiec, pierwszy poległy w II wojnie światowej ostrowianin.

1_b-600x361

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawierająca 496 stron publikacja opisuje dzieje Pułku opierając się na bogatej dokumentacji źródłowej pochodzącej z wojskowych i prywatnych archiwów, wzbogacona wieloma cennym fotografiami ukazuje świat służby, ale i realia tamtych lat.  Publikacja adresowana jest nie tylko do środowisk kombatanckich, ale również do młodzieży szkolnej, harcerzy oraz wszystkich tych, którym bliska jest pamięć o ostrowskim pułku. Głównym założeniem pracy było przybliżenie czytelnikowi faktów i wydarzeń związanych z powstaniem i walkami w latach 1919-1939. Ale autor sięgnął dalej i uzupełnił wydawnictwo o powojenne dzieje wojska w Ostrowie, aż do momentu likwidacji jednostki.

Uroczystość odbędzie się 9 maja 2016 roku o godzinie 12:00 w sali kolumnowej Gimnazjum Nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Krotoszyńskiej 171.

2016-05-06 ok24.tv