Do scen rodem z filmu sensacyjnego doszło w sobotę wieczorem w powiecie ostrzeszowskim. Podczas zatrzymania samochodu osobowego, którym uciekało pięciu nastolatków, funkcjonariusz zdecydował się użyć broni. Jeden z młodocianych pasażerów trafił do szpitala. 26 listopada po godzinie 20.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie otrzymał zgłoszenie o poruszającym się po mieście oplu vectrze. Z relacji zgłaszającego wynikało, że jego kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu. Wkrótce potem patrol policji namierzył wskazany pojazd i podjął próbę zatrzymania go do kontroli. Kierowca jednak się nie zatrzymał i zaczął uciekać. O dalszym przebiegu zdarzeń, rzecznik prasowy KPP w Ostrzeszowie Ewa Jakubowska.

OBRAZ_POLICJA16

-Policjanci podjęli pościg za tym kierującym. Pości trwał długo, bo ponad 20 kilometrów. Kierujący osobówką jechał w kierunku Grabowa nad Prosną. Tam też dyżurny skierował patrol, który miał udzielić wsparcia policjantom. W miejscowości Grabów uciekający samochód ominął radiowóz, który podjechał celem udzielania wsparcia i kontynuował ucieczkę. Policjanci w dalszym ciągu prowadzili pościg. W miejscowości Kuźnica Stara funkcjonariusze jadący za uciekinierem zrównali się z jego samochodem. Kiedy kierujący oplem chciał strącić z drogi radiowóz, jeden z policjantów podjął decyzję o użyciu broni. Oddał strzały i opel vectra zatrzymał się.
W zatrzymanym pojeździe znajdowało się pięciu chłopaków w wieku od 14 do 16 roku życia. Za kierownicą siedział 16-latek. Jak się okazało, bez wiedzy rodziców zabrał kluczyki do będącego ich własnością pojazdu. Podczas policyjnej akcji jeden z 14-latków doznał obrażeń ciała. Jak twierdził, został raniony policyjną kulą.

-Policjanci niezwłocznie udzielili mu pomocy – podkreśla E. Jakubowska – Powiadomili również pogotowie ratunkowe. Załoga pogotowia przewiozła 14-latka do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Tam natychmiast udzielono chłopcu pomocy. Dzisiaj już wiem, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Czynności na miejscu zdarzenia prowadził m.in. Prokurator Rejonowy w Ostrzeszowie, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu utworzył specjalny zespół kontrolny, mający wyjaśnić szczegółowe okoliczności zajścia i sprawdzić prawidłowość działań podjętych przez ostrzeszowskich funkcjonariuszy.

2016-11-27 ok24.tv za radiosud.pl