Trwają prace przy budowie największego ronda w Jarocinie. Budowane rondo zepnie w całość – zrealizowane w ubiegłym roku – dwie nowe drogi. Spowoduje, że przejezdny będzie cały 3-kilometrowy łącznik ul. Wrocławska – obwodnica Jarocina.

Inwestycja ma kilka etapó. Najpierw powstała droga łącząca ul. Wrocławską, Bema z ul. Śródmiejską. Drugi odcinek wybudowano od skrzyżowania ul. Śródmiejskiej z ul. Wojska Polskiego do węzła Jarocin na obwodnicy. Teraz, w okolicy stacji paliw Lukoil, drogi połączy rondo. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest już w końcowym etapie realizacji, co prezentujemy na zdjęciach.

Nowe połączenie zmienia układ komunikacyjny w mieście. – Ta droga będzie jedną z głównych dróg komunikacyjnych naszego miasta. Połączy największe osiedla: Konstytucji 3 Maja i Rzeczypospolitej z trasą ekspresową S11 w kierunku Poznania. Wybudowanie ronda będzie zwieńczeniem całej inwestycji, realizowanej etapowo. Wkrótce przekonamy się, jak genialne znaczenie ma ta połączenie dla funkcjonowania naszej gminy, naszego miasta, naszego powiatu – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Strategicznym celem budowy łącznika z wpięciem go do obwodnicy Jarocina było wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum miasta. Jego dopełnieniem będzie zamknięcie dla tranzytu ul. św. Ducha i Al. Niepodległości oraz  budowa łącznika dróg 11 i 12. Inwestycja, z uwagi na to, że powiat wycofał się z jej realizacji,  została przesunięta w czasie. Gmina Jarocin nie zrezygnowała z planów wybudowania tej drogi i właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej wraz ze złożeniem wniosku o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Pozwoli to na podjęcie kolejnych działań w kierunku budowy drogi. Dopiero wówczas zamknie się ring wokół miasta, co przyczyni się do  wyeliminowania tranzytu z Jarocina.

(za jarocin.pl)