Kolejne rośliny upiększyły Jarocin na wiosnę. Tym razem zasadzono 1 100 sztuk 13 różnych gatunków bylin.

W tym roku pilotażowo w trzech miejscach w Jarocinie: przy Al. Niepodległości wzdłuż ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie oraz na rondach Braci Kaniewskich (między marketem Aldi i Zespołem Szkół Nr 4 w Jarocinie) i przy hali Jarocin Sport, zamiast dotychczasowych wypalanych przez słońce trawników lub nasadzanych wiosną bratków, po kilku tygodniach zastępowanych pelargoniami, pojawił się różne gatunki bylin.

Wykonawca najpierw musiał wymienić ziemię. To jeden z najważniejszych etapów prac. Nowa ziemia zawiera już „Terrawit” – naturalny, bo produkowany z zielonych odpadów (liści, zrębków gałęzi, bożonarodzeniowych choinek) środek wspomagający uprawę roślin, produkowany przez Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie. Przy nasadzeniach używano także hydrożelu, który zatrzymuje wilgoć oraz nawozów długo działających.

Dla każdego miejsca architekt krajobrazu dobrał od siedmiu do dziesięciu gatunków bylin, m. in. liliowce, rozchodniki, szałwię, trzęślicę, bodziszki, kocimiętki. Każda z nich to roślina wieloletnia, bardziej odporna niż trawa czy jednoroczne kwiaty na niekorzystne warunki, jakie powodują susza, mrozy czy zasolenie w wyniku zimowego utrzymania chodników i jezdni. Byliny sadzone są bardzo gęsto, w zależności od gatunku od 5 do 12 sadzonek na metrze kwadratowym, co ma też utrudnić pojawianie się chwastów. Większość nasadzonych roślin ma kilkumiesięczne okresy kwitnienia . W przypadku niektórych pędy i kwiatostany przyjmują bardzo atrakcyjne formy także zimą i wpływają na poprawę estetykę miejsc w przestrzeni publicznej.

Jaki będzie efekt nowych nasadzeń? Okaże się już w czerwcu.

Prace na zlecenie Gminy Jarocin wykonuje wyłoniona w drodze przetargu firma Plener z Goliny.

(jarocin.pl)