WAWRZYNY SPORTU 2019
Już po raz piąty ludziom sportu wręczone zostały Wawrzyny Sportu – nagrody Starosty Ostrowskiego dla ludzi, którzy odnoszą wyjątkowe sukcesy, działają na rzecz sportu i swoją pasją zarażają innych do sportowej aktywności. Tegoroczna uroczystość odbyła się 30 maja 2019 w Kaczorach w Gminie Odolanów.

– Wawrzyny są wydarzeniem, na które czekamy, To nie jest nagroda za podsumowanie sukcesów mijającego roku, ale wyróżnienie, przez które patrzymy w szerszym aspekcie. Co roku wybieramy 13 osób i jest to zawsze wybór trudny. To ludzie wielkiej pasji, którzy swoje życie poświęcili dla sportu i dla drugiego człowieka. Wśród nagrodzonych są także ludzie młodzi, którzy już święcą sukcesy, ale także osoby działające kilkadziesiąt lat w sporcie. Nie zmienia to jednak faktu, że każdorazowy wybór laureatów jest bardzo trudny. Dziękuję wszystkim za wielką pasje i poświęcenie, gratuluję osiąganych wyników i życzę dalszych sukcesów – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Wawrzyny Sportu 2019 Starosty Ostrowskiego trafiły do:
Janusza Janiaka – za wielką pasję pozwoliła w małym miasteczku stworzyć liczący się w kraju ośrodek szkolenia kolarzy. Kolarstwu poświecił ponad połowę swojego życia. Przygodę z dwom kółkami rozpoczynał jako zawodnik. Do jego największych indywidualnych osiągnięć można zaliczyć srebrny medal zdobyty na Wyścigu Dookoła Anglii. Przez lata oddany był pracy trenerskiej, ponad 40 lat w tej funkcji spędził w Raszkowskim Ludowym Klubie Sportowym i na tym polu, na polu wyszukiwania i szlifowania kolarskich talentów święcił wiele sukcesów. Podczas niedawnego jubileuszu jego 80. urodzin obliczono, że kolarze mający korzenie w raszkowskim klubie zdobyli 120 medali na Mistrzostwach Polski, a po powołaniu do kadry reprezentowali Polskę na najważniejszych imprezach świata, byli to m.in. Wojciech Pawlak olimpijczyk z Seulu i Barcelony, Dariusz Szczucki uczestnik Mistrzostw Świata, Małgorzata Przepiórkowska (Jędrzejewska) piętnastokrotna Mistrzyni Polski i reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata w Oslo. Monika Cegła wielokrotna mistrzyni kraju i reprezentantka Mistrzostw Świata w Atenach. Mariola Janiak (Palczewska) wielokrotna mistrzyni Polski na torze i na szosie.
Wawrzyna dla tego nestora sportu ze starosta wręczyła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Tadeusz MALARCZYK – za stworzenie w Aeroklubie Ostrowskim liczącego się ośrodka sportów lotniczych i za kilkadziesiąt lat pracy na jego rzecz.
Chociaż w chmurach spędził kilka tysięcy godzin, jako pilot i instruktor, to potrafi twardo stąpać po ziemi. To połączenie pozwoliło mu przez prawie 30 lat pełnić funkcję Dyrektora Aeroklubu Ostrowskiego oraz Prezesa. W tym okresie Michałków budował swoją markę i był gospodarzem szeregu imprez lotniczych rangi Mistrzostw Polski oraz Szybowcowych Mistrzostw Europy w Akrobacji Szybowcowej, Szybowcowych Mistrzostw Europy czy ostatnich Szybowcowych Mistrzostw Świata z rekordową ilością 132 zawodników z całego globu. Zorganizowanie tak prestiżowych imprez sportowych wymagało doświadczenia i znajomości nie tylko prawa lotniczego, ale także logistyki i umiejętności kierowania zespołem. To na naszym lotnisku pierwsze kroki stawiali późniejsi mistrzowie chociażby w szybownictwie, bo wciąż jest to liczący się ośrodek sportów lotniczych.
Wawrzyna dla nestora sportu wraz ze Starosta Ostrowskim wręczył Andrzej Pichet radny wojewódzki.