Dziś znowu NURD, czyli „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja Policji w obronie pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze zwracają jednak uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Co istotne bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w Polsce w 2019 roku, w porównaniu z 2018 rokiem, poprawiło się – informuje Policja. Jednak mimo poprawy trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne.

Ważne: Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża – na to będą dziś zwracać uwagę.

Piesi i rowerzyści też mają na siebie uważać. Używać elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.
NURD dziś do wieczora