Największym zwycięzcą tegorocznej edycji Plebiscytu został Piotr Kuźma. Ostrowianie docenili jego działalność i sukcesy aż w dwóch kategoriach: Wydarzenia Sportowego Roku oraz w tej najbardziej prestiżowej – Ostrowianina Roku 2016. Piotr Kuźma to jeszcze do niedawna czynny zawodnik karate, dziś głównie wychowawca młodzieży i trener. Zdobył ponad 110 pucharów i medali w różnego rodzaju imprezach, w tym: Brązowy medal MŚ, Brązowy medal Pucharu Europy, 2 razy Mistrzostwo Polski. Był już Najpopularniejszym Sportowcem Południowej Wielkopolski za rok 2014. Obecnie z powodzeniem zajmuje się trenowaniem młodzieży. W klubie KARATE KUŹMA TEAM trenuje prawie 80 osób. Jego podopieczni zdobyli dotąd aż ponad 220 medali podczas zawodów w Polsce i Europie.

Laureat, o ile wyróżnienie sportowe przyjął z pewną rutyną, to tytuł Ostrowianina Roku sprawił mu ogromne, autentyczne zaskoczenie i wzruszenie. Jak podkreślał laureat, jego plebiscytowy sukces to zasługa wielu osób, z którymi na co dzień współpracuje. – To także dowód, że warto wierzyć w wyznaczony cel, który można osiągnąć, jeśli się ciężko pracuje – dodawał laureat.