+48 690 376 066

Redakcja OK24

Społeczeństwo

Trzy setki na dobry start

Wniosek można składać drogą elektroniczną poprzez stronę internetową empatia.mpips.gov.pl, portal PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną, a także drogą tradycyjną (w formie papierowej) od 1 sierpnia.

Nowe śmieciowe mandaty

Strażnicy będą mogli wlepić mandat do 500 zł na tych którzy nie złożyli deklaracji śmieciowej (na jej podstawie wyliczana jest wysokość opłat) lub zaniżyły w złożonej deklaracji liczbę domowników.

Wielkopolska Dudy

W większych wielkopolskich miastach od Poznania przez Kalisz po Ostrów wygrał Rafał Trzaskowski. Mniejsze miejscowości i wieś a z większych miast Konin to teren Andrzeja Dudy. DUDA Andrzej Sebastian 666 539 37,85% TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz 595 803 33,83% HOŁOWNIA Szymon Franciszek 293 107 16,64% BOSAK Krzysztof 106 367 6,04% KOSINIAK-KAMYSZ Władysław Marcin 44 134 2,51% BIEDROŃ Robert 41 200 2,34% ŻÓŁTEK Stanisław Józef 3 932 0,22% WITKOWSKI Waldemar Włodzimierz 3 246 0,18% JAKUBIAK Marek 2 543 0,14% TANAJNO Paweł

Wynoś się biskupie

Skompromitowany biskup Edward Janiak nie będzie kierował już diecezją kaliską – pogrążyło go tuszowanie pedofilii i pobyt w szpitalu w stanie totalnego upojenia alkoholem. Papież Franciszek wysyła do Kalisza tymczasowego zastępcę.

Zmiana w diecezji kaliskiej

Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia – czytamy na stronie Nuncjatury Apostolskiej.

Echa biskupiej popijawy

– Jeśli informacje przekazane w mediach się potwierdzą, to opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Komentarz dotyczy informacji o tym, jakoby biskup kaliski Edward Janiak trafił nietrzeźwy na szpitalny oddział ratunkowy w Kaliszu. O echach biskupiej popijawy pisze dziś Głos Wielkopolski.

Wybory, zaraza, wakacje

W tym roku w związku z epidemią koronawirusa wybory odbywają się tuż po rozpoczęciu wakacji – rok szkolny kończy się 26 czerwca. Plany dalekich podróży epidemia przesunęła nam o rok, ale część nas mimo wszystko planuje krajowe wyjazdy. Co i kiedy zrobić, by nie stracić głosu?

Buuuurza!?

Wielkopolski nie ma co prawda w grupie województw, które narażone są w niedzielę na intensywne burze z gradem i opady deszczu, jak wschodnia i południowa Polska. Ale to nie znaczy, że zagrożenia nie ma.

Kolejny kłopot kaliskiej diecezji

Kaliska diecezja przez 15 lat chroniła księdza skazanego za molestowanie ośmioletnich dzieci. Zawiadomienie o zaniechaniach dwóch biskupów jest już na biurku arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – czytamy w dzisiejszej Gazecie Wyborczej.