+48 690 376 066

Redakcja OK24

Społeczeństwo

Nowe restrykcje

– Gdy gospodarka jest narażona na gigantyczne straty ze względu na zamknięcie wielu obiektów, to społeczeństwo powinno wykorzystać tę sytuację, w sposób maksymalnie zdrowotny i nie wychodzić na place ani bulwary – mówił minister zdrowia. Od jutra ostrzej i surowiej

Ważny list maturzystów do rządu

Wyrażamy ogromne zaniepokojenie brakiem konkretnych planów dotyczących przeprowadzenia egzaminów maturalnych. W sytuacji pandemii koronawirusa, która niewątpliwie odciska piętno na całym społeczeństwie, przystępowanie do matury byłoby narażeniem wielu uczniów i uczennic, a także nauczycieli i nauczycielek, członków komisji na ryzyko zakażenia – czytamy w liście maturzystów do rządu.

Las i owszem, ale unikajcie tłoku

Nie dotykać poręczy, stołów i ławek przy leśnych parkingach i ścieżkach. Nie uprawiać sportów ekstremalnych, aby nie narazić się na kontuje lub wypadki, które wymagają pomocy medycznej. „Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy” – czytamy w leśnej instrukcji. W sobotę ma być ładnie, można wybrać się do lasu, ale trzeba pamiętać o zasadach. Oto one:

Drogowa katastrofa pod Odolanowem

POWAŻNY WYPADEK NA TRASIE ODOLANÓW-ŚWIECA NA DW444 (skrzyżowanie Huta/Odolanów/Świeca). Na miejscu 4 zastępy Straży Pożarnej, 3 Radiowozy Policji, Zespół Ratownictwa Medycznego. Na miejscu zdarzenia jest już śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Droga jest całkowicie zablokowana, Policja zaczyna wyznaczać objazdy dla ciężarówek.

„Permanentna inwigilacja”

Dotąd pilnowanie przestrzegania kwarantanny wspomagali policjanci, teraz… permanentna inwigilacja. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację dla osób objętych kwarantanną z powodu epidemii koronawirusa. Dzięki niej, wizyty policjantów zostaną zastąpione przez geolokalizację oraz… selfie. Za złamanie zasad grozi nam mandat w wysokości do 5 tysięcy złotych. Apka sprawdzi, czy poddany kwarantannie przebywa w domu. Każdego dnia wyśle SMS-y z prośbą o wykonanie selfie. Aplikacja wykorzysta do tego geolokalizację (GPS w smartfonie) oraz system

Uwaga pasy

W czwartek znów uważajmy, przede wszystkim zapnijmy w aucie pasy. Policja przeprowadzi bowiem ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Pasy”. Celem działań jest m.in. zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Działania mają również na celu: egzekwowanie od kierujących i pasażerów przestrzegania obowiązku korzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach

Niektórzy dostaną bilet

Niektórzy z nas mogą w najbliższym czasie spodziewać się przesyłki z… wojska. Armia chce szkolić rezerwy. W grupie „ryzyka” znaleźli się m.in. prawnicy, lekarze i kierowcy.

Akcja prędkość, czyli uwaga na radar

Policja prowadzi ogólnopolskie działania „Prędkość”. Celem działań jest zmniejszenie ryzyka wypadków. Ma tak się stać dzięki egzekwowaniu przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Policjanci zwracają tez uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Proszę (nie) otwierać – kontrola A

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli i Poczty Polskiej mogą sprawdzić, czy w domu znajduje się telewizor lub radio, i czy płacimy za nie abonament. Jeśli złapią niepłacącego, mogą wlepić mandat. Czy kontrolerów trzeba wpuścić do domu? Głosno o mediach publicznych, ustawa o wielkim dla nich wsparciu – 2.000.000.000 złotych leży na biurku prezydenta. Tymczasem równie głośno jest o kontrolach. Jeśli kontrolerzy udowodnią, że ktoś nie płaci abonamentu, mogą wystawić mandat. Najwyższy

Dla kupujących online – garść porad

Jednym z kluczowych elementów zakupów internetowych jest dostawa. Skorzystanie z opcji kurierskiej, warto dobrze znać prawa i obowiązki stron – kto jest odpowiedzialny za przesyłkę; czy trzeba ją sprawdzić przy odbiorze; do kiedy można spisać protokół szkody. Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało porady dla konsumentów, w formie pytań i odpowiedzi.

Koniec długiej i bulwersującej sprawy

Ewa Bąkowska i Krzysztof Ścisły muszą przeprosić nauczycielkę spod Kalisza za naruszenie jej dóbr osobistych. Muszą także zapłacić jej spore zadośćuczynienie. Dziennikarka z Kalisza w rozmowie z nauczycielką podszyła się pod psycholożkę, wypytała o intymne szczegóły, a potem to opublikowała.

Szkoła marzeń?

Nadmierny hałas w szkołach może utrudniać naukę i pracę. W SP im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu ruszyła akcja „Wycisz trochę”. W jej ramach bezstresowe dzwonki i tzw. elektroniczne uszy.