+48 690 376 066

Redakcja OK24

Miasto

Tablice z ostrowskim śladem

Tablice z sierpniowymi postulatami mają trafić do Narodowego Muzeum Morskiego kontrolowanego przez władze rządowe. Twórcy tablic są oburzeni. Tablice ze strajku w 1980 r. to najcenniejszy symbol tamtego okresu i światowego ruchu związkowego. Do dziś nie zachował się tekst porozumień gdańskich ani słynny wielki długopis, którym Lech Wałęsa porozumienia podpisywał. W grudniu 1981 r. tablice znajdowały się na czasowej wystawie w Muzeum Morskim i zostały ukryte przez jego pracowników. Służba

Skąd drożyzna w Ostrowie – kolejne pokłosie środowej Rady

W poprzedniej kadencji radny Andrzej Kornaszewski złożył projekt uchwały. Dzięki nie Rada zwolniła rodziców z opłat za pobyt w miejskich przedszkolach. W środę z kolei, radni większości na wniosek prezydent Beaty Klimek zdecydowali o podwyżce opłaty za pobyt w żłobku aż o 63%, jednocześnie decydując się na dalsze podwyżki opłaty, związane ze wzrostem płacy minimalnej. W poprzedniej kadencji radny Andrzej Kornaszewski złożył projekt uchwały, którym zwolniliśmy rodziców👨‍👩‍👧‍👦 z opłat za…

Jak ważne są drzewa

Ile znaczą dla nas drzewa, nawet te pogardzane samosiejki. Co im zawdzięczamy i co możemy zawdzięczać. Pełne pasji wystąpienie Pawła Dolaty, prawnika, przyrodnika, ekologa, pasjonata… (fragment relacji TV Proart) Treść wniosku przedstawiciela WTPK do Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Rady Miejskiej o rzeczywistą ochronę… Opublikowany przez Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze Piątek, 29 listopada 2019

Pod ostrowskim sądem

Jakie jest znaczenie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa, jak ten wyrok może przełożyć się na polską rzeczywistość, co dalej z reformą wymiaru sprawiedliwości. Jak wygrać wybory prezydenckie? Te pytania zadawali „ostrowscy spacerowicze” w czwartkowy wieczór przed sądem.

Poidełka na sucho

Jeśli ktoś jeszcze pamięta… Mamy w Ostrowie poidełka. Teoretycznie można się z  nich napić wody. Teoretycznie

Unijna szneka z glancem!?

Pamiętacie Menu Wolności Kasi Bosackiej. Ostrowianie zajadali się wtedy sznekami z glancem z piekarni Wieczorek. Teraz szneka ma szansę na unijną pieczęć – taką jak świętomarciński rogal.

Opłata za żłobek – jazda w górę

10% najniższego dopuszczalnego wynagrodzenia za pracę – tyle ma wynieść opłata za żłobek w Ostrowie Wielkopolskim. Oznacza to podwyżkę opłaty za pobyt dziecka w żłobku o 63%.

Uwaga spółdzielco

W skrzynkach pocztowych pojawiły się fałszywe druki opłat czynszowych. Wszystko na nich się zgadza z wyjątkiem numeru konta.

Kolejne drzewa pod topór

Tym razem pod topór poszły drzewa przy blokach OTBS. O sprawie doniósł profil FB Ostrowskie Absurdy. Podobny los spotkał drzewa nad strugą przy Piaskach.

Ostrovią w kilkadziesiąt minut do Poznania

Wyjazd o 6.25 – w Poznaniu tuż po wpół do ósmej. Równie szybko powrót. Pociąg Ostrovia, bez samochodowych korków i nerwów dowiezie do Poznania mieszkańców Ostrowa i okolic. Do „domu” Ostrovia wróci o wpół do siódmej – wyjazd z Poznania o 17.20. Nazwę wybrano w głosowaniu. Ostrovia wyprzedziła Komedę, Rowińskiego i Ołobok. Pierwszy kurs 15 grudnia.

Władza w podróży – rachunek wysoki

177 dni w ciągu trzech lat (2016-18) spędziła w podróży i na zwolnieniach lekarskich prezydent Ostrowa Beata Klimek. Pismo w odpowiedzi na interpelację radnego Paducha podsumowuje zdaniem, że nie mogła wykorzystać urlopu, bo tak ciężko dla miasta pracowała.

Głosuj na Ponitkę

Dzięki dobrej postawie na koszykarskich Mistrzostwach Świata w Chinach Mateusz Ponitka znalazł się w gronie nominowanych w dorocznym plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Śmieciowa dyskusja (uwagi na marginesie)

By stwierdzić, że śmierdzi nie potrzeba ani wiedzy ani doświadczenia, wystarczy zaczerpnąć ostrowskiego powietrza. Gdy tylko przebijmy się przez smog poczujemy charakterystyczny aromat lekkiej zgnilizny.

Lipa wciąż pod ochroną

Rada Miejska w Ostrowie Wielkopolskim 30.10 odrzuciła uchwałę o zdjęciu ochrony prawnej pomnika przyrody lipy srebrzystej w Parku Miejskim , mającej poprzedzić jej wycinkę, przygotowaną przez Urząd Miejski. Argumenty przeciw decyzji przedstawił ostrowski przyrodnik i prawnik Paweł Dolata.

Jerzyki nam się wylęgną

3 skrzynki lęgowe dla jerzyków wiszą od kilku dni na bloku przy ul. Prusa – pierwsze z pierwszej w Ostrowie Wielkopolskim dużej partii na blokach Ostrowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. . Pierwsze, czyli późno, bo po termomodernizacji kilkudziesięciu bloków OSM bez ekspertyz i kompensacji utraconych siedlisk ptaków. 🙁 Ale wreszcie są! Te 3 skrzynki lęgowe dla jerzyków zawisły 8.11 na bloku przy ul. Prusa – pierwsze z pierwszej w Ostrowie Wielkopolskim… Opublikowany