+48 690 376 066

Redakcja OK24

epidemia koronawirusa

Statystyka wieczorna

19 nowych zakażeń w Wielkopolsce. Niestety coraz trudniejsza sytuacja w południowej Wielkopolsce. Mamy trzy nowe zachorowania w powiecie pleszewskim, 6 w kaliskim i niestety aż 7 w krotoszyńskim.

Ostrów zamaskowany

Od czwartku, 16 kwietnia będzie obowiązkowe noszenie maseczek w miejscach publicznych. Mieszkańcy otrzymają certyfikowane maseczki wielokrotnego użytku, które nie tylko podniosą ich bezpieczeństwo, ale także zapewnią większy komfort przebywania poza domem, gdy wyjście z domu okaże się koniecznością.

Maseczki!

– Od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej – mówi minister Łukasz Szumowski, dodając, że mogą to być maseczki lub chustki. – To będzie chroniło innych przed nami – zaznacza.

ProteGO i nie tylko

Pierwsza wersja aplikacji na smartfony „ProteGO”, która pomoże zweryfikować, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, powinna być gotowa jeszcze przed świętami wielkanocnymi – zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. W zestawieniu z procedowanymi właśnie przepisami może okazać się poręcznym narzędziem. Wcale nie do walki z epidemią.

W Krotoszynie walka o odzyskanie szpitala

– Nie możemy dopuścić do paraliżu szpitala, przede wszystkim w aspekcie kadrowym. Dlatego ze szczególną troską trzeba pochylić się nad sytuacją organizacyjną w placówce – mówi Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Lecznica została odkażano i ozonowana. Z pomocą spieszą też radni powiatowi, którzy uruchomili zbiórkę.

W Pleszewskim DPS koronawirus

We wtorek z powodu wykrycia SARS-coV-2 u jednej z pracownic zamknięto DPS w Psarach. W środku jest 200 osób, w tym 166 pensjonariuszy. Podobna sytuacja jest w placówce w Pleszewie – tam z powodu wykrycia zakażenia u jednej z pielęgniarek kwarantannie poddano 166 osób.

Teraz Koźmin

Dwie pielęgniarki mają dodatki wynik na obecność koronawirusa. Dlatego ewakuacja oddziału rehabilitacyjnego w Koźminie Wielkopolskim ma nastąpić jeszcze dziś

Po świętach bez zmian (na lepsze)

Dotychczasowe restrykcje związane z epidemią wygasają do świąt, myślę, że trzeba będzie
je niestety przedłużyć. Nowe zalecenia pojawią się w czwartek – poinformował w środę
wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że noszenie maseczek jest w tej chwili
zalecane w kontaktach międzyludzkich.

Kolejne zakażenia w Wielkopolsce

W Wielkopolsce mamy 29 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Osiem zakażeń odnotowano w powiecie krotoszyńskim, 16 w kaliskim, dwa w poznańskim i po jednym w ostrowskim, ostrzeszowskim i pleszewskim. Lp. Płeć Wiek Powiat Hospitalizowany tak/nie nazwa szpitala 1 MĘŻCZYZNA l. 19 ostrowski nie/izolacja domowa 2 MĘŻCZYZNA l. 37 poznański tak/Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im Józefa Strusia, ul. Szwajcarska Poznań 3 KOBIETA l. 86 kaliski nie/kwarantanna 4 KOBIETA