Poranna gołoledź, ograniczona widoczność, czy intensywne opady. Z takimi warunkami muszą liczyć się kierowcy. Dlatego wsiadając za kierownicę warto pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas. Panująca obecnie aura nie sprzyja szybkiej jeździe.

Policjanci zatrzymali kolejnych kierowców, pędzących w terenie zabudowanym ponad 50km/h ponad normę. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 39-latka z powiatu kaliskiego. Mężczyzna kierujący osobową skodą przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 55km/h. Inny, 24-latek z powiatu krotoszyńskiego jechał Golfem 111km/h .

Na nawierzchni jezdni pod wpływem opadów miejscami może pojawiać się oblodzenie, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Policja apeluje, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.
Nadzwyczajną ostrożność należy zachować w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować. Ostatnio na ostrowskich przejściach mogą pojawić się hulajnogi, ich użytkownicy są znacznie bardziej „mobilni” niż piesi a zgodnie z kodeksem drogowym mają takie same uprawnienia i obowiązki.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Każdy pieszy powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.