Zabawy dla dużych i małych
Ogromną popularność zyskały tutoriale, w których Katarzyna Michalska pokazuje, jak z kartonu, wstążek, bibuły, a nawet… papieru toaletowego – wykorzystując m.in. technikę orgiami – wykonać można nietuzinkową zakładkę do książek – w kształcie królika, świnki czy Batmana. Efektem połączenia jej umiejętności plastycznych z talentem literackim Joanny Piotrowskiej jest „Wierszyk epidemiczny” – wierszowana ilustrowana książeczka, która opowiada o tym, jak zachować się podczas kichania, by nie zarazić wirusem mamę czy tatę.
Małgorzata Matczak z filii nr 2 zdradziła z kolei warsztatowe tajemnice kanzashi – przygotowywania ozdób ze wstążek. To, rzec można, „wyższa szkoła jazdy”, ale dokładny instruktaż ułatwił wszystkim wyczarowanie estetycznych akcesoriów Wielkanocy – jaja lub królika.
Nie brakuje również intelektualnej rozrywki dla dorosłych – 26 marca, czyli w Międzynarodowym Dniu Teatru, pod opieką Moniki Sobczak-Waliś z Biblioteki Głównej, wystartował rozłożony na kilka miesięcy konkurs poświęcony Kaliskim Spotkaniom Teatralnym, które w tym roku wyjątkowo odbędą się we wrześniu, ale po raz sześćdziesiąty. Odpowiadając na publikowane co tydzień pytanie można zgromadzić odpowiednią ilość punktów, by sięgnąć po atrakcyjną nagrodę – zaproszenie na inaugurację Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/598846800707491/
https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/1135551630130286/
Blogi, vlogi i wywiady
Michał Hynas z filii nr 4 już od dłuższego czasu zajmuje się nie tylko recenzowaniem książek, ale także koordynacją Dyskusyjnego Klubu Książki, więc nie trzeba było go długo namawiać, aby rozpoczął przygodę z wideoblogiem. Choć to wymagająca forma prezentowania nowości wydawniczych, w krótkim czasie przygotował kilka odcinków w cyklu „Lektury Michała”. Arkadiusz Pacholski z filii nr 7, pisarz i bibliotekarz, zaproponował z kolei dwa blogi. W pierwszym, zatytułowanym „Świat literacki” prezentował będzie ciekawostki o pisarzach i wydawcach, w drugim – „Się czyta” – gromadził będzie redagowane przez niego i kilku bibliotekarzy rekomendacje książek z zasobów MBP w Kaliszu.
Internetowym ekwiwalentem spotkań z pisarzami stał się cykl AUTOR MOVIE, w którym wywiady z pisarzami, publicystami i historykami prowadzą Robert Kuciński, dyrektor biblioteki oraz Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych. To okazja do poznania autorów nowości wydawniczych nie tylko z kaliskiego podwórka.
Bardzo ciekawie zapowiada się również vlog poświęcony najcenniejszym zabytkom piśmiennictwa, które skrywają magazyny Biblioteki Głównej przy ulicy Legionów. Przygotowuje go także Monika Waliś, a premierę serii złożonej z co najmniej siedmiu odcinków zaplanowano na zbliżający się wielkimi krokami Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Ze względu na pandemię raczej w całości będzie musiał odbyć się w świecie wirtualnym.
Na swą premierę czeka również wideoblog, który powstaje w porozumieniu z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Biblioteka poprosiła Mateusza Halaka z MOZK, który pasjonuje się kaligrafią, aby korzystając ze zdigitalizowanych przez MBP rękopisów wyodrębnił i przeanalizował autografy znanych ludzi, w tym słynnych kaliszan. W ten sposób powstanie vlog pod wielce intrygującym tytułem „Podpisz się jak…”.
https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/1392518527623497/
https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/727812251087309/
https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/224381321990745/